site.btaСъвместна декларация относно земеделските аспекти в изменението на търговското споразумение между ЕС и Украйна подписаха петима ресорни министри


Министрите на земеделието на България, Унгария, Полша, Словакия и Румъния подписаха Съвместна декларация относно земеделските аспекти в изменението на търговското споразумение между Европейския съюз (ЕС) и Украйна, съобщиха от ресорното министерство.
Това стана в рамките на проведената днес среща в Будапеща, която бе инициирана в контекста на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия (ЕК) и Украйна, относно прегледа на двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия.
С декларацията министрите на земеделието на държавите членки на първа линия до Украйна настояват за преразглеждане на системата от механизми за защита на европейските производители, за поставяне на специален акцент върху интересите на петте държави и осигуряване на необходимата защита на земеделските им производители.
С документа те изразяват своите опасения във връзка с постигнатото принципно споразумение на ЕС с Украйна, особено по отношение на завишените квоти за продукти като пчелен мед, яйца, захар, както и либерализацията на пазара на някои млечни продукти. В тази връзка министрите на земеделието призовават ЕК да въведе автоматично приложими регионални защитни мерки за държавите членки на първа линия, основаващи се на индивидуални квоти, както и за въвеждане на праг на минимални вносни цени за съответните селскостопански продукти, за да се предотврати продажбата на стоки под цената на произведените в страната.
България, Унгария, Полша, Словакия и Румъния настояват защитните разпоредби да са приложими за всички селскостопански продукти, включително тези, за които митата на ЕС вече бяха или са напълно либерализирани.
Петте държави приканват също Комисията да разгледа възможността за създаването на специален фонд за компенсиране на евентуални загуби, понесени от селскостопанските производители в ЕС в случай на прекомерен внос от Украйна в бъдеще.
Декларацията изразява и общата позиция по отношение на продукцията от Украйна, насочена към ЕС, като заявява, че е необходимо стоките да покриват стандартите на Съюза.
По време на срещата министрите изтъкнаха, че продължават да подкрепят украинската страна и не са против търговията ѝ с ЕС, но са против тези процеси да водят до вреди за конкурентоспособността и фалити на земеделски производители в държавите в близост до границата с Украйна. Също така те подчертаха необходимостта от достатъчно време за преглед и задълбочен анализ на принципното споразумение между ЕС и Украйна, с цел постигане на най-ефективните решения в интерес на държавите членки.
БТА припомня, че съгласно обявени на 4 юли квоти, ЕС ще намали вноса от Украйна на пшеница и захар с до 80 на сто, за да отговори на опасенията на своите фермери, което вероятно ще принуди Киев да увеличи износа си към пазарите в Азия и Африка.
ЕС определи квотата за украинска захар на 100 000 тона, което е увеличение спрямо 20 000 тона преди войната, но е спад спрямо вноса без квоти от 400 000 тона през 2022/23 г. и от над 500 000 тона през 2023/24 г.
Относно вноса на ечемик от Украйна, квотите на ЕС ще се увеличат от 350 000 на 450 000 тона, което е в съответствие спрямо вноса през 2024/25 г., макар и само около половината от обемите, внесени през 2022/23 и 2023/24 г.
За птиче месо квотата за внос беше увеличена от 90 000 тона на 120 000 тона.
Преработеното търговско споразумение между ЕС и Украйна включва 40 стоки и все още трябва да бъде прието от квалифицирано мнозинство от държавите членки.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина