site.btaНов регионален акселератор за компании в ранен етап с фокус върху природата и чистите технологии започва дейност
Производителят на енергия от възобновяеми източници от Централна и Югоизточна Европа "Резолв Енeрджи" (Rezolv Energy) и българската мрежа в областта на устойчивите технологии "Сайън" (SCION) обявиха днес началото на акселератора "Сайън" (SCION). Това е десетседмична програма, която подкрепя стартиращи екипи, работещи на пресечната точка между екология, наука и технологии с потенциал за мащабно разрастване в България и Румъния, съобщиха от "Резолв Енерджи".
Инициативата е сред първите в рамките на "Резолв Енерджи Шифт" (Rezolv Energy Shift) - нова платформа, чрез която компанията ще инвестира в хора и иновации с цел ускоряване на справедлив и приобщаващ енергиен преход в Югоизточна Европа, се посочва в съобщението до медиите.
Отворен за всички - включително стартъпи, неправителствени организации и академични спин-офи - акселераторът "Сайън" ще се съсредоточи върху проекти в области като чисти технологии (CleanTech), природни технологии (NatureTech), възстановяване на екосистеми, устойчивост към климатичните промени и опазване на биологичното разнообразие. Акселераторът има за цел да допринесе за по-динамична и устойчива икономика на чистата енергия в България и Румъния.
Кандидатстването вече е отворено и ще продължи до 7 септември 2025 г.
Участниците ще се възползват от експертно менторство и практични насоки; задълбочени уъркшопи по разработване на продукти, набиране на капитал и изграждане на екип; разрастваща се регионална мрежа в Централна и Източна Европа; подкрепа (и след края на акселератора) от страна на "Сайън" и "Резолв Енерджи Шифт".
“Резолв Енърджи“ е производител на възобновяема енергия с портфолио от 2,3 гигавата (GW) вятърни и соларни проекти в Югоизточна Европа. Един от тях е "Свети Георги" - соларна централа с мощност 225 мегавага (MW), която се изгражда на неизползван индустриален терен - закритото летище в Силистра.
Инвестицията от 250 милиона долара създава около 200 преки работни места по време на строителната фаза. Експлоатационният период е от 30 години. Две от трите компании, които изграждат "Свети Георги" са "Соларпро" (Solarpro) и "Грийн Солар Енерджи" (Green Solar Energy).
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина