site.btaТърговските преговори между Берн и Вашингтон се очаква да доведат до резултат през юли, заяви швейцарският министър на икономиката


Очаква се търговските преговори между Швейцария и САЩ да доведат до резултат до началото на юли. Това заяви днес Ги Пармлен, министър на икономиката, образованието и научните изследвания на Швейцария, цитиран от Ройтерс. Преговорите идват на фона на наложените на Берн по-високи мита за внос в САЩ спрямо съседните на страната държави от ЕС.
Швейцария засили дипломатическите си усилия за избягване на по-високите ставки за внос, което позиционира страната сред група от 15 държави в списък за ускорени процедури за постигане на споразумение с Вашингтон.
Швейцария трябва да диверсифицира търговските си отношения и е важно да не изпада в зависимост от само един партньор, заяви Ги Пармлен в Цюрих.
Той допълни, че ЕС, САЩ и Китай са най-важните търговски партньори на страната и правителството работи за подобряване на достъпа на стоки до други икономики.
САЩ са най-големият експортен пазар на Швейцария, посочва Ройтерс.
Изказването на Ги Пармлен идва на фона на изнесени днес данни на Федералната митническа администрация, които показват, че излишъкът във външната търговия на страната е нараснал през април спрямо март, тъй като вносът е спаднал по-бързо от износа, посочва ДПА.
През април търговският излишък достига 6,3 милиарда швейцарски франка (7,6 милиарда долара) спрямо 5,4 милиарда швейцарски франка през март.
В реално изражение експортът е спаднал с 3,3 на сто през април, обръщайки ръст от 5,4 на сто през март. За същия период вносът е намалял с 10 на сто през миналия месец, след ръст от 5 на сто спрямо предходния месец.
Това се дължи на спад от 10,3 на сто в износа на химически и фармацевтични продукти, а вносът на същите тези стоки е намалял с 34,4 на сто през април на годишна база.
В номинално изражение както износът, така и вносът са намалели съответно с 9,2 и 15,6 на сто.
Според данните на Федерацията на швейцарската часовникарска индустрия експортът на часовници е отбелязал рекорден ръст от 18,2 на сто на годишна основа през април, благодарение на силното увеличение на износа за САЩ - 149,2 на сто.
Рязкото увеличение на износа за САЩ е резултат главно от ранните доставки, поради увеличените мита за внос в страната.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина