site.btaЕС ще предложи на Г-7 да бъдат затегнати санкциите срещу износа на руски петрол по море


Европейският съюз ще предложи на финансовите министри на страните от групата на седемте държави с най-развити икономики в света (Г-7), които ще се срещнат тази седмица, да бъдат затегнати санкциите, с които се забранява износът на руски петрол по море, чиято цена е по-висока от 60 долара за барел. Това съобщи днес в Брюксел еврокомисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис, чийто ресор обхваща "икономика и производителност, изпълнение и опростяване", предаде Ройтерс.
Домбровскис даде утвърдителен отговор на въпрос на репортери дали ще предложи понижаване на ценовия таван под 60 долара за барел руски петрол, който може да бъде изнасян чрез кораби.
Еврокомисарят не посочи каква ще бъде максималната горна граница на цената на барел руски петрол, която очаква, но официални представители на Европейския съюз са посочили, че ЕС ще предложи ценовият таван да бъде понижен на 50 долара.
Ограничението да не бъде изнасян по море руски петрол, който е по-скъп от 60 долара за барел, беше наложено, за да бъдат ограничени петролните приходи на Москва на фона на военната й агресия срещу Украйна. В условията на спад на цените на петрола на международните пазари това ниво на ценовата граница вече не е достатъчно, за да представлява толкова значима санкция, посочват политически анализатори.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина