site.bta"Уестингхаус-Бектел" и полската държававна компания подписаха договор за проектиране на три енергоблока с технологията AP1000 в Полша


Консорциумът "Уестингхаус-Бектел" (Westinghouse-Bechtel) и полската държавна компания "Полски атомни електроцентрали" (Polskie Elektrownie Jądrowe - PEJ) обявиха подписването на Договор за проектиране (EDA) на три енергоблока от типа AP1000 в Хочево, Северна Полша. Това съобщиха от "Уестингхаус". Подписването, на което присъстваха полският премиер Доналд Туск и американският енергиен министър Крис Райт, бележи важен етап в развитието на проекта.
Договорът за проектиране обхваща изпълнението на критични за основния проект подготвителни дейности, включително подготовката на площадката, разработване на необходимата документация за лицензиране на технологията и изпълнението на геоложките проучвания, които са необходими за получаване на отделните разрешителни и са необходимо условие за стартиране на строителните дейности. Договорът (EDA) ще остане в сила до подписването на договора за инженеринг, доставка и строителство (EPC), което е планирано за края на 2025 г.
"Стабилното партньорство между нашите две страни стъпва на дълга история на силно приятелство и споделени ценности и аз съм горд да бъда тук днес, за да отбележим този важен етап за САЩ и Полша", каза американският министър на енергетиката.
"Това споразумение подчертава значението на партньорството между САЩ и Полша, тъй като ние работим съвместно за укрепване на енергийната сигурност на Полша и региона чрез този исторически проект", каза Дан Съмнър, временно изпълняващ длъжността главен изпълнителен директор на "Уестингхаус".
"Докато преминаваме към следващата фаза на проекта, включително геоложки проучвания на площадката и по-нататъшни инженерни дейности, "Бектел" остава силно ангажирана с тясното си партньорство с "Полски атомни електроцентрали", "Уестингхаус", местния бизнес и по-широката общественост“, каза Крейг Алберт, президент и главен оперативен директор на "Бектел".
"Убеден съм, че заедно с нашите американски партньори бързо се приближаваме към сключване на окончателно споразумение за изграждането на тази електроцентрала", каза Пьотр Пиела, изпълняващ длъжността президент на PEJ.
AP1000 е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, използващ напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Шест реактора с технологията AP1000 днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност по света, като още дванадесет реактора са в процес на изграждане и има одобрен проект за изграждането на още 4 енергоблока с тази технология. До края на настоящето десетилетие в света се очаква да се въведат в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000. България и Украйна също избраха технологията AP1000 за изграждането на нови ядрени мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на много други площадки в Европа, Обединеното кралство, Индия и Северна Америка, се посочва още в съобщението.
БТА припомня, че окончателното инвестиционно решение за строителството на 7-ми и 8-ми в АЕЦ "Козлодуй" в България се очаква да бъде взето през 2026 година. Това заяви изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов по време на симпозиум, организиран от "Уестингхаус" в София.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина