site.btaТърсенето на петрол и мед в Китай процъфтява, пише в доклад на "Голдман Сакс"


Търсенето на много основни суровини в Китай нараства със "стабилни темпове", посочват в изследователска бележка анализаторите на американската банкова група "Голдман Сакс" (Goldman Sachs Group), предаде Си Ен Би Си.
Според инвестиционната банка търсенето на мед в Китай се е повишило с 8 на сто през първите седем месеца на годината на годишна основа, докато "апетитът" за желязна руда и петрол се е повишил съответно със 7 и 6 на сто. Търсенето и на трите суровини е надминало очакванията на експертите.
Въпреки че изпадналият в затруднение китайски сектор на недвижимите имоти все още се бори да се възстанови, "Голдман Сакс" отбелязва, че "зелената" индустрия на страната е показала "значителна сила" от началото на годината, което е довело до скок при търсенето на метали, свързани с зеления преход, каквато е медта.
"Голдман Сакс" приписва треската за мед в Китай до голяма степен на неговите наземни слънчеви инсталации.
Оперативният капацитет за производство на слънчева енергия на Китай е достигнал 228 гигавата, повече, отколкото капацитетът на всички останали страни в света взети заедно, пише в доклад на екологичната група "Глобъл енерджи монитор" (Global Energy Monitor), публикуван през юни.
Втората по големина икономика в света е напът да удвои своя вятърен и слънчев капацитет пет години преди поставената целева дата – през 2030 г.
Според данни, компилирани от "Голдман Сакс", търсенето на "зелена" мед в Китай е нараснало със 71 на сто през юли спрямо същия месец на миналата година.
Най-голямо търсене идва от страна на производителите на оборудване за възобновяеми енергийни източници, където от началото на годината търсенето на мед е нараснало със 130 на сто на годишна база, а основен "виновник" за това е слънчевата енергия, пише в доклад на американската банка от края на август.
Възстановяването на китайския промишлен сектор повишава и търсенето на метали като алуминия.
"Подобряването на тенденциите в производството през третото тримесечие също така съвпадна с по-силните нива на внос на неблагородни метали", се посочва в доклада.
"Голдман Сакс" прогнозира, че ръстът на търсенето на тези метали ще продължи.
Търсенето на петрол в Китай също расте на фона на "бързото възстановяване" в петролноинтензивните сектори като транспорта, въпреки че, според анализаторите на банката, спадът може би не е далеч.
"Търсенето на петрол в Китай е подкрепено от рекордна вътрешна мобилност, както се вижда от големите задръствания и данните за вътрешните полети", отбелязват от "Голдман Сакс".
Според експертите на банката "това стабилно ниво е устойчиво, въпреки че очакваме растежът да се забави значително през следващата година".
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text