site.btaЦените на захарта в Индия се покачват, производството спада на фона на рекордно търсене


Цените на захарта в Индия се повишиха с повече от 6 на сто за две седмици и е вероятно да се покачат още, тъй като производството спада, а търсенето от масовия потребител ще се засили през пиковия летен сезон, съобщи Ройтерс, позовавайки се на представители на индустрията.
По-високите местни цени ще подобрят маржовете на производителите на захар, помагайки им да извършват навреме плащания за тръстика към фермерите, казаха дилъри.
Но покачването на цените може да нажежи допълнително и без друго високата инфлация на храните и да обезсърчи Ню Делхи да разреши допълнителен износ на захар, подкрепяйки световните цени, които вече се търгуват близо до многогодишни върхове.
Цените на захарта се повишават главно поради спада на производството на най-големия производител на захар - щата Махаращра, коментира Ашок Джайн, президент на Асоциацията на търговците на захар в Мумбай.
Махаращра вероятно ще произведе около 10,5 милиона тона през пазарната 2022/23 г., завършваща на 30 септември, според дилъри, в сравнение с по-ранна прогноза от 13,7 милиона тона.
"Цените ще се повишат допълнително през следващите месеци, тъй като се очаква търсенето от купувачи на едро да нарасне поради летния сезон", допълни той.
Търсенето на захар нараства, тъй като консумацията на студени напитки и сладолед в Индия се повишава през летните месеци, които продължават приблизително от април до юни. Търсенето през лятото получава тласък и от т. нар. сватбен сезон.
Търсенето се възстанови, след като беше спаднало по време на пандемията от КОВИД-19, и може да нарасне до рекордните 28 милиона тона през тази пазарна година, посочи базиран в Мумбай дилър на глобална търговска фирма. По думите му е малко вероятно правителството да разреши допълнителен износ, тъй като крайните запаси за сезона може да паднат до около 5,5 милиона тона, най-ниското ниво от шест години.
Индия позволи на захарните заводи да изнесат само 6,1 милиона тона от подсладителя през настоящия сезон, което е спад от рекордните 11 милиона тона през предходния сезон.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text