site.btaРосен Карадимов оглави Комисията за защита на конкуренцията


Доц. Росен Карадимов, издигнат от парламентарната група на БСП, бе избран за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Новият състав на ръководството на антимонополния орган бе гласуван днес от Народното събрание.
Изборът на Карадимов бе мотивиран с неговия безспорен авторитет като юрист, с 34-годишна академична кариера в Софийския университет и значителен управленски опит като народен представител в VII-тo ВНС и 36-то НС, зам.-председател на Столичния общински съвет, съветник на министър-председателя Сергей Станишев, председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие и министър на иновациите и растежа.
В надпреварата за КЗК Карадимов получи широка обществена подкрепа от национално представителни работодателски организации, двата национални синдиката и сдружения на бизнеса от ключови икономически сектори. Това са представителите на реалната икономика на страната и социалните партньори на правителството в тристранния съвет за сътрудничество. Зад неговата кандидатура застанаха Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, КНСБ и КТ „Подкрепа“, както и Сдружение „Българска отбранителна индустрия – акад. Стефан Воденичаров“ и Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) .
От 2022 г. Росен Карадимов е председател на НС на ББР. Под негово ръководство банката се трансформира в публична и прозрачна институция, удостоверено с доклад на „Трансперънси интернешънъл“. Банката се превърна в мощен пазарен инструмент за подкрепа на държавни политики в стратегически сектори като транспорт, енергетика, военнопромишлен комплекс, социална и здравна инфраструктура, инвестиционните програми на общините.
Като служебен министър на иновациите и растежа в двата кабинета на Димитър Главчев, Карадимов постави фокус върху политиката за реиндустриализация на страната. В неговия мандат бяха финансирани 11 индустриални зони с 207 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост, а бизнесът получи достъп и до европейско финансиране от 1,4 млрд. лв.
„Първата ми задача е да предложа спешни превантивни мерки до края на 2025 г. срещу евентуален спекулативен ръст на цените преди въвеждането на еврото. Ще бъде въведен и мониторинг с ценови индикатори след приемането на еврото. Другите приоритети са повишаване на прозрачността в работата на комисията и въвеждане на обществен контрол, изготвяне на секторни анализи на рискови пазари – храни, лекарства, горива“, обясни след гласуването Карадимов. Според него КЗК трябва да заеме по-активна роля в подкрепа на държавната икономическа политика и в ограничаването на пазарната концентрация и нелоялната конкуренция.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина