site.btaВ Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ бе открита изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“


Наричат ни пазители на знанието. Казват, че работим в националната съкровищница. Да, вярно е. Но ние не просто пазим книгите, ние сме пазители на българския дух. Това каза директорът на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ доц. д-р Калина Иванова по време на откриването на изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“.
По думите й всяка година през месец май, сърцето на храма на българската книжнина забива още по-силно и най-ясно усещаме какво означава да бъдеш библиотекар — да си част от мисия, която надхвърля професията;, да служиш в първия и най-голям духовен храм на книгата в България, да бъдеш част от общност, обединена от любов към знанието и словото.
Доцент Иванова добави, че „когато тази година се прекланяме пред делото на Първоучителите, отново си спомняме кои сме, откъде идваме и накъде водим поколенията след нас“. Защото през 2025 г. почитаме 1140 години от успението на св. Методий и празнуваме Годината на глаголицата — онзи божествен знак, с който започва нашата духовна писменост, каза още тя.
На събитието присъства и вицепрезидентът на Република България госпожа Илияна Йотова, която благодари на ръководството и екипа на Библиотеката за организирането на тази изложба. Тя подчерта, че през годините Националната библиотека се е превърнала в истински духовен институт в България. По думите й институцията изпълнява много важна роля за това българските граждани, сънародниците ни, които живеят извън страната, нашите партньори и приятели в цяла Европа да знаят за тези две невероятни годишнини, които отбелязваме - 1170 години от създаването на първата славянска азбука - глаголицата и 1160 години, откакто България приема християнството. „Днешното светло събитие ни кара да бъдем изключително горди, защото ние българите трябва да живеем със самочувствието на наследници на една хилядолетна история, която направи най-важното, която стана част от европейската цивилизация - да даде една нова култура, писменост и книжнина“, коментира още госпожа Йотова.
Кураторът на изложбата доктор Бояна Минчева, ръководител на направление „Опазване на ръкописно-документално наследство“ в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и експерт в областта на старите, редките и ценните книги сподели, че при тази изложба за първоучителите е избран независимият подход на библиотекаря, който чрез страниците - лицата на нашите документи, да ни покаже как паметта и прославата на тяхното дело, живот и възприемането им от обществото, са продължавали неизменно през вековете. От думите й стана ясно, че изложбата освен, неизменно свързана с Годината на глаголицата и с 1140-та годишнина, която отбелязваме от Успението на св. Методий, тя е посветена на светите братя, наши патрони и наши закрилници.
Композиционният разказ в 15 тематична табла припомня за мисията на книжовниците сред славянския свят, обявяването им за светци, както и прославата им чрез различните жанрови форми през Средновековието и епохата на Българското възраждане.
В изложбата са включени разнообразни книжовни паметници, съхранявани в Националната библиотека, които съдържат текстовете на жития и химнографски творби, изобразителен материал, документи, периодични издания и старопечатни книги. Отредено е място и на историческите извори, носещи информация за живота и дейността на светите братя сред славянските народи.
За първи път се показват първите стихотворни творби, посветени на светите братя и създадени от български възрожденски дейци преди установяването на официалния химн. Разказана е и любопитната история на първите монументални фигурни паметници на светците в България и техните копия по света.
В отделни витрини са представени Тиквешки сборник от XV в., който включва един от четирите запазени преписа на Солунската легенда, Изборен апостол от XIII в. с най-ранния тропар на св. Методий в ръкописната сбирка на Националната библиотека, документи, запазили спомена за първите чествания на празника на светите братя, първото издание на текста на официалния химн, както и нотите на композитора Панайот Пипков.
На събитието присъстваха заместник-директорите на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ Луиза Савчева и Валентина Аксентиева, служители на институцията, представители на дипломатическия корпус, академичните среди, сред които проф. Стоян Денчев, членове на Обществения съвет на Библиотеката, директорът на програма „Христо Ботев“ на БНР Кин Стоянов и др.
Изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“ е посветена на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и 1140 години от успението на св. Методий. Осъществява се под патронажа на г-жа Илияна Йотова – вицепрезидент на Република България и е част от културните събития под надслов „Година на глаголицата“.
Експозицията може да бъде разгледана до 20 юни 2025 година в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина