site.btaОИСР: София бележи напредък с инфраструктурата за отпадъци, разделното събиране и цялостната си визия за кръгова икономика


София е една от десет европейски общини, за които Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) разработи доклад за напредъка и предизвикателствата в областта на кръговата икономика. Документът бе представен в рамките на събитието на ОИСР „Дни на градовете“ в Париж по-рано този месец. Освен София, във фокуса на организацията по тема кръгова икономика са и общини като Берлин, Валенсия, Страсбург, Солун и други във Финландия, Норвегия, Португалия, Холандия и Ирландия.
В основата на доклада "Кръговата икономика в София, България”" са резултатите от организираните от Столична община дискусии с десетки експерти в области като иновации и дигитализация, управление на отпадъци, обществено строителство и градско планиране, туризъм и хотелиерство, климат и енергия. На тяхна база екипът на ОИСР отбелязва положителните стъпки и инициативи, които Столична община е предприела:
Подобрена инфраструктура за отпадъци: София е подобрила своята инфраструктура за отпадъци, включително изграждането на три основни съоръжения за третиране на биоотпадъци, производство на биогаз от отпадни води и обработка на смесени отпадъци.
Разширено събиране на хранителни отпадъци: Градът е разширил обхвата на събирането на хранителни отпадъци и е провел информационни кампании за насърчаване на намаляването им.
Визия за кръгова икономика: София има разработена "Визия за София 2050", която очертава насоките за развитие на кръгова икономика в града.
С доклада си експертите на една от най-значимите международни организации в областта на устойчивото управление подпомага екипа на Столична община да идентифицира предизвикателствата пред развитието на града и да набележи конкретни решения за ускоряване на прехода към кръгова икономика.
В изказването си пред форума в Париж Иван Гойчев, заместник-кмет по направление “Дигитализация, иновации и икономическо развитие”, обърна внимание на системния подход в стратегията на Столична община за развитие на кръговата икономика в града.
“Стремим се да изучим добре многообразието в средата и нагласите на целия спектър от заинтересовани страни. Това ни дава възможност да предприемаме добре информирани мерки, съобразени с нуждите на хората и бизнеса в прехода към кръгова икономика. Това се вижда особено ясно в решенията, които прилагаме за устойчиво управление на отпадъците на София,“ заяви Гойчев.
В рамките на „Дни на градовете“ в Париж световни лидери, експерти и инициатори на промени обсъдиха решения за създаване на градове за всички възрасти, справяне с жилищната криза, затваряне на цикъла на използване на ресурсите, изграждане на устойчиви на климата общности.
Усилията на кмета ма София Васил Терзиев и неговия екип в сферата на устойчивото развитие бяха признати и от Европейската комисия с включването на столицата в инициативата Net Zero Cities. С подписването на подписването на Договор за климатична неутралност, София се ангажира да намали емисиите на парникови газове с 80% до 2030 г. с инвестиции и интегриран подход с редица сектори и сътрудничество със заинтересовани страни.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина