site.btaЦентрална избирателна комисия – Решение № 4544-НС
Р Е Ш Е Н И Е
№ 4544-НС
София, 4 март 2026 г.
ОТНОСНО: регистрация на коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г.
Постъпило е заявление за регистрация от коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“, подписано от Асен Васков Василев, Божидар Пламенов Божанов, Ивайло Николаев Мирчев и Атанас Петров Атанасов – представляващи коалицията, заведено под № 12 на 4 март 2026 г. в 11.30 ч. в регистъра на коалициите за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г.
Към заявлението за регистрация, в което е посочено и съкратено наименование: Коалиция „ПП-ДБ“, са приложени:
- Решение от 20.02.2026 г. за образуване на коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ между партия „Продължаваме Промяната“ (ПП), партия „Демократи за силна България“ (ДСБ) и партия „Движение Да България“ (Да България) за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г., подписано от лицата, представляващи партиите и подпечатано с печатите на участващите в коалицията партии.
Коалицията се представлява заедно от Асен Васков Василев, Атанас Петров Атанасов, Божидар Пламенов Божанов и Ивайло Николаев Мирчев.
- Удостоверение за актуално правно състояние на партия „ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ“ от 20.02.2026 г., издадено от СГС, VI-1 състав, по ф.д. № 18/2017 г.
- Удостоверение за актуално правно състояние на партия „ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ“ от 24.02.2026 г., издадено от СГС, VI-16 състав, по ф.д. № 6019/2004 г.
- Удостоверение за актуално правно състояние на партия „Продължаваме Промяната“ (ПП) от 23.02.2026 г., издадено от СГС, VI-4 състав, по ф.д. № 34/2022 г.
- Образец от подписа на представляващия партия „Продължаваме Промяната“.
- Образец от подписа на представляващия партия „ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ“.
- Образци от подписите на представляващите партия „ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ“ – 2 бр.
- Образци от подписите на представляващите коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ – 4 бр.
- Образец от печата на партия „Продължаваме Промяната“.
- Образец от печата на партия „ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ“.
- Образец от печата на партия „ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ“.
Коалицията няма печат.
- Банков документ от 04.03.2026 г. от УниКредит Булбанк АД за внесен безлихвен депозит по чл. 129, ал. 1, т. 1 ИК в размер на 1278.23 евро по сметка на ЦИК в БНБ за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г.
- Уведомление от УниКредит Булбанк АД за банкова сметка на името на партия „Продължаваме Промяната“, по която ще се обслужва предизборната кампания на коалицията за изборите за народни представители на 19 април 2026 г.
- Имената и длъжностите на лицата, които ще отговарят за приходите, разходите и счетоводната отчетност на коалицията, свързани с предизборната кампания.
- Списък, съдържащ имена, ЕГН и саморъчен подпис на заявени 8800 избиратели, подкрепящи регистрацията на коалицията, същият и в структуриран електронен вид, представен на технически носител.
Заявено е искане за наименование на коалицията в бюлетината по следния начин: КОАЛИЦИЯ ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ.
Към преписката са приложени удостоверения, издадени от Сметната палата, че партия „ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ“, партия „ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ“ и партия „Продължаваме Промяната“ са представили финансови отчети за 2022, 2023 и 2024 г.
От протокол с вх. № ЦИК-НС-20-257 от 4 март 2026 г. на ЦИК от ГД „ГРАО“ в МРРБ за извършена проверка на списък на избиратели, подкрепящи регистрацията на коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ в ЦИК за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г., се установява спазването на разпоредбата на чл. 140, ал. 3, т. 6 от Изборния кодекс за наличие на не по-малко от 2500 избиратели, подкрепящи регистрацията на коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“.
Спазени са изискванията на чл. 139 – 141 и чл. 129, ал. 1, т. 1 от Изборния кодекс и Решение № 4438-НС от 19.02.2026 г. на ЦИК за регистрация на коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г.
Предвид изложеното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 10, буква „а“ във връзка с чл. 141, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия
Р Е Ш И:
Регистрира коалиция „ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ за участие в изборите за народни представители на 19 април 2026 г.
Наименованието на коалицията в бюлетината е КОАЛИЦИЯ ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА – ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Камелия Нейкова
СЕКРЕТАР:
Севинч Солакова
ЦГ/ЛТ
БТА публикува този текст съгласно чл. 5, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Закона за Българската телеграфна агенция
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина