site.btaУМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ": Резултати от иновативен метод за интаоперативна диагностика при хирургично лечение на глаукома представя ИСУЛ на конференцията „Теорията среща практиката“
Един от водещите офталмолози от Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – д-р Нора Великова, ще сподели опита на клиниката от въвеждането на интраоперативната гониоскопия при минимално инвазивна глаукомна хирургия по време на IV-та Научна среща на офталмолозите в България.
Форумът ще се проведе на 20–21 февруари 2026 г. в гранд Хотел Милениум, София. Тази година събитието е със засилено международно участие. Очаква се то да събере на едно място някои от най-известните имена в Европа и региона в областта на рефрактивната хирургия. Сред тях са Dr Carl Claes, ръководител на отделението по Витреоретинална хирургия (заден сегмент на окото) в болница „Свети Августин“ в Антверпен, Белгия, Dr Dimitris Sakelaris и Dr Miltos Balidis (Гърция), проф. Mirko Jankov (Цюрих SW), prof. Nora Majtanova (Словакия), prof. Tryfonos Rotsos (Гърция), prof. Adam Wylegala (Полша), dr Vladimir Popovsky (Barcelona Испания), Dr. Sundeep - Vaswani (Великобритания).
Началникът на клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – доц. д-р Борислав Кючуков, FEBO, който също ще се включи с презентация, е част от инициативният комитет на събитието, начело на който стои друг голям български офталмолог – управителят на Специализирана очна клиника „ПЕНТАГРАМ“ д-р Веселин Даскалов. В инициативния комитет са също доц. Андрей Андреев (управител на МЦ „Очна клиника Ден”), проф. Христина Групчева (Център за зрение „Проф. Групчева“), Д-р Александър Ангелов (основател Очна клиника РЕСБИОМЕД).
Интраоперативната гониоскопия е специализирана хирургична техника, която позволява директен оглед на преднокамерния ъгъл по време на операция чрез използване на гониоскопска леща и специфично позициониране на пациента и операционния микроскоп.
Методът е ключов елемент в съвременната минимално инвазивна глаукомна хирургия (MIGS), тъй като осигурява по-добра ориентация на хирурга, по-висока прецизност и по-голяма безопасност по време на интервенцията. Правилният избор на гониоскопска леща и добрата хирургична ергономия са от решаващо значение за постигане на оптимални резултати.
По време на научната среща офталмохирурзите от ИСУЛ ще представят практически опит, клинични наблюдения и изводи от прилагането на интраоперативната гониоскопия, както и възможностите ѝ за подобряване на качеството и безопасността на глаукомната хирургия.
БТА публикува този текст съгласно чл. 5, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от Закона за Българската телеграфна агенция
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина