site.btaНовият директор на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов: Програмата ни трябва да е пъстра и всеки да намира нещо интересно за себе си

BOBSTH 10:41:02 12-11-2018
AM1040BO.002
Български културен институт в Берлин - Борислав Петранов -интервю

Новият директор на Българския културен институт
в Берлин Борислав Петранов: Програмата ни трябва
да е пъстра и всеки да намира нещо интересно за себе си


София,12 ноември /Оля Ал-Ахмед, БТА/
Основната функция и роля на Българските културни институти зад граница е да представят постиженията на българската култура в цялото й многообразие пред публиката на страната домакин. Това каза в интервю за БТА Борислав Петранов - новият директор на Българския културен институт в Берлин, Германия. Той бе дългогодишен директор на БКИ във Виена "Дом Витгенщайн". След като издържа успешно конкурса, обявен от Министерството на културата и проведен на 18 септември в София, Петранов пое новия си пост на 1 ноември.Той заменя досегашния директор Панчо Чернев.
Според Борислав Петранов Българските културни институти биха могли да са информационни центрове за това къде и кога се представят български творци в съответната държава. Мисля, че една такава информация ще е от полза както за хората, които се занимават с посредническа дейност и разпространение, така и за публиката, допълни той.
Две неща със сигурност ще искам да взема от дейността си във Виена - традиционните изложби на икони преди Великден и Коледа и джаз клуба, който беше много популярен сред младите хора, каза Борислав Петранов. Той посочи, че залага на многообразието - камерни концерти, джаз концерти, документални и игрални филми, документални и художествени изложби, театрални представления, литературни четения и представяне на книги. Програмата ни трябва да е пъстра и всеки да намира нещо интересно за себе си, заяви новият директор на Българския културен институт в Берлин.
Борислав Петранов е два пъти магистър: от УНСС - специалност "Финанси и кредит", и от НАТФИЗ "Кр. Сарафов", където завършва театрознание. Специализира в Германия и в Австрия, занимава се с театрална критика, бил е зам.-директор и драматург на Драматичен театър Пловдив и зам.-директор на Малък градски театър "Зад канала". През ноември 2000 г. става първия изпълнителен директор на Национален фонд "Култура", а от юли 2002 г. след конкурс става директор на Българския културен институт "Дом Витгенщайн" във Виена. През пролетта на 2008 г. печели отново конкурса. Петранов е директорът с най-дълъг мандат на този пост. Автор е на книгата "Българската Нора" (2001). Заедно с преводача Александър Зицман е съставител на тома "Млад театър от България" (2006), издаден от австрийското издателство "Драва". През 2014 година получава наградата на Министерството на културата за приноса му в популяризирането на българо-австрийските културни отношения и за популяризирането на българската култура, а през 2016 година - международната награда "Водно конче" за принос в развитието на българо-австрийските връзки в областта на театралното изкуство.

Следва цялото интервю:

Въпрос: Г-н Петранов, Вие сте избран за директор на Българския културен институт в Берлин. Бяхте ли готов за този избор или сте изненадан?
Отговор: Не мога да кажа, че бях особено изненадан. Когато човек реши да вземе участие в едно състезание, то той трябва да се подготви така, че да е готов за победата. За мен да бъда директор на Българския културен институт в Германия е чест, но и предизвикателство. Убеден съм, че тази задача дава възможност за осъществяването на много идеи и цели. Едната от основните цели, които съм си поставил, е Българският културен институт в Германия да заяви по-ярко своето присъствие освен в столицата Берлин и в останалите 15 федерални провинции на Германия. А това ще изисква много и активна работа.

Въпрос: Започнахте от 1 ноември. Имате ли вече предначертани планове на работа?
Отговор: Да, започнах на един от най-хубавите празници на България - Денят на народните будители. Надявам се това съвпадение да е символично. Българският културен институт бе организатор на много хубав концерт на фолклорния ансамбъл "Приморско". Концертната зала на Българското посолство в Берлин беше препълнена с хора. Проекти имам, но в първите два месеца в общи линии ще се придържам към програмата, която е договорил г-н Чернев. Разбира се, ако има нужда ще включим краткосрочно и някои нови събития. Но същинската ми работа по отношение на програмата на БКИ в Германия ще започне с началото на 2019 година.

Въпрос: Каква е основната функция и роля на Българските културни институти /БКИ/ зад граница? Трябва ли дейността на българските центрове да бъде обърната само към българската диаспора или може да излезе извън тази рамка?
Отговор: Според мен основната функция и роля на Българските културни институти зад граница е да представят постиженията на българската култура в цялото й многообразие пред публиката на страната домакин. Разбира се, на всички събития, които организират Българските културни институти, винаги е добре дошла и българската общност. Но целевата група би трябвало да е местната общественост. Според мен в дейността си културните институти биха могли да търсят сътрудничество и съвместни проекти с институции, галерии, театри от страната домакин. Само по този начин ще се получи обмен на публики. В противен случай има риск дейността да се затвори само в един кръг от публика и това да доведе до взаимна умора. В последните години се появиха и много частни инициативи за представяне на българската култура, които са предимно ориентирани към българската общност. Сътрудничеството с тях също е част от задачите на БКИ. Според мен Българските културни институти биха могли да са информационни центрове за това къде и кога се представят български творци в съответната държава. Мисля, че една такава информация ще е от полза както за хората, които се занимават с посредническа дейност и разпространение, така и за публиката.

Въпрос: Доколкото ми е известно доста представители на българската интелигенция и културни деятели работят и са възпитани в Германия. Ще се възползвате ли от тези имена догодина, когато ще отбележим 140-годишнината от установяването на германо-българските дипломатически отношения?
Отговор: Да, това наистина е така. Много от нашите прояви през следващата година ще бъдат посветени на 140-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Германия. Имам уговорка с г-жа Олимпия Николова за съвместен проект по този повод. А също така и с Държавния културен институт при Министерство на външните работи. Има много творци, които в миналото са били тясно свързани с Германия, има и много български творци, които в момента живеят и творят тук. Много бих се радвал, ако можем през 2019 г. да обърнем своя поглед към постиженията им. От наша страна ще се постараем да бъдем максимално активни, като очакваме респективно активност и от тях - българските дейци на културата в Германия.

Въпрос: С какъв бюджет разполага БКИ в Берлин? Достатъчен ли е за пълноценното реализиране на конкретни творчески идеи?
Отговор: Ако кажа, че бюджетът ни е достатъчен, това означава да излъжа. Но съм дълбоко убеден, че не всичко е въпрос на пари. Ще търся партньорства и съорганизатори на събитията ни. Защото когато един проект е подкрепен от повече хора и институции, крайният резултат винаги е по-добър, отколкото ако се бориш сам за постигане на целите си.

Въпрос: Имате ли вече яснота и конкретика по програмата за първите шест месеца на 2019 г.?
Отговор: В момента работим върху нашите проекти за първото шестмесечие на 2019 година. Заедно с двамата сътрудници г-жа Искра Траянова и г-н Емил Иванов, сътрудник на БКИ в Елванген, изработваме конкретните събития. Проектопрограмата трябва да бъде готова до началото на месец декември.

Въпрос: Какво е състоянието на Българския Културен център в Берлин? Има ли "много дъски за дялане"?
Отговор: Всеки ръководител има свой стил на работа. Не мога да преценя все още дали има "много дъски за дялане", но със сигурност ще огледам добре различните практики, които съществуват в БКИ-Германия и ще продължа тези, които според мен са добри, ще въведа и нови. Иска ми се работата на филиала на БКИ в Германия - Методиевия център в Елванген, да намери полагащото му се място в дейността ни. Действително да се превърне в съществена част от функционирането на БКИ в Германия. Надявам се чрез него да достигнем до по-голям кръг публика в южната част на Федералната република.

Въпрос: Вие сте бил с най-дълъг мандат на директор на Българския Културен институт във Виена. Ще ползвате ли опита си от там в сегашната си работа? Какво бихте "пренесъл" от Виена в Берлин?
Отговор: Опитът, който имам от работата си във Виена, безспорно ще ми е от полза. Не започвам от начало и поне от административна гледна точка съм наясно как трябва да бъде организирана работата в Института така, че той да функционира безпроблемно. А що се отнася до програмата, то при нейното съставяне всеки един български културен институт се съобразява с особеностите на държавата домакин. Две неща със сигурност ще искам да взема от дейността си във Виена. Традиционните изложби на икони преди Великден и Коледа и джаз клуба, който беше много популярен сред младите хора.

Въпрос: Кои сфери на изкуството ще бъдат най-чести гости в БКИ в Германия?
Отговор: Залагам на многообразието. Камерни концерти, джаз концерти, документални и игрални филми, документални и художествени изложби, театрални представления, литературни четения и представяне на книги. Програмата ни трябва да е пъстра и всеки да намира нещо интересно за себе си.

Въпрос: Наближават Коледните празници, които изключително пъстро се празнуват в Германия. Какво българско коледно ще внесете в БКИ на празника?
Отговор: Много ми се иска да стане традиция БКИ в Германия да представя преди Коледните празници изложба на православни икони. За съжаление, поемам управлението на Института твърде късно, за да можем да организираме такава проява. Но пък ще зарадваме нашите приятели с предколеден концерт на известната българска пианистка Ваня Пешева.

Въпрос: Казвате, цитирам: "Не съм от хората, които горят мостовете, а винаги се стремя да надграждам." Какво ще надградите? Ще построите ли нови културни мостове между България и Германия?
Отговор: Не съм почитател на максимата, че от мен започва всичко. Напротив, мисля си, че когато човек поема да управлява институция с богата история, трябва да се съобрази с този факт. Всеки един директор преди мен има своите постижения. Иска ми се да стъпя на тази основа и да вървя напред. Да дообогатявам, да внеса един друг дух в работата на БКИ в Германия. Бих се радвал след четири години, обръщайки се назад, да има за какво да кажа: "Ето това е моята следа в развитието на този културен институт".
/АМ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 21:11 на 15.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация