site.btaБългарски учен получи медал от Европейската федерация по медицинска физика


Проф. д-р Славик Табаков е получил медал от Европейската федерация по медицинска физика (EFOMP, European Federation of Organisations for Medical Physics). Събитието се е състояло в Международния център по теоретична физика (ICTP) в Триест, Италия, съобщиха от фондация „Приятели на базиликата – Пловдив“.
По думите им от основаването на EFOMP през 1980 г. досега този медал е даван само осем пъти. Връчва се на личност с изключителен и международно признат принос за развитието на медицинската физика – науката, свързана със сложната медицинска апаратура по рентгенология, радиология и радиотерапия.
Според д-р Ефи Котсувели, президент на EFOMP, българският учен е заслужил наградата с проекти, които са водещи за глобалния растеж на професията, а медалът е заслужена чест, която подчертава значителното и дълготрайно въздействие на неговата работа.
Проф. д-р Славик Табаков е българско-британски специалист по физика на диагностичната радиология. Почетен президент е на Международния съюз на физическите и инженерните науки в медицината (IUPESM) и водещ учен, който ръководи разработването на първите образователни бази данни с изображения в своята професия, първата електронна енциклопедия и първият научен речник по медицинска физика, преведен на 31 езика, посочват от фондацията.
Успоредно с академичната си работа, повече от 25 години посвещава свободното си време на изучаването на раннохристиянското изкуство, мозайките и християнската символика.
През 1997 г. организира първото публично честване на свети апостол Ерм в Пловдив, а през 2019 г. стартира поредица от презентации върху символиката на християнските мозайки в Лондон, Пловдив и онлайн. Той и съпругата му д-р Василка Табакова подкрепят популяризирането в чужбина на уникалните раннохристиянски мозайки в Пловдив, и участват активно в дейностите на Българския културен институт, в Лондон. Те са и едни от първите дарители на епископската базилика на Филипопол в Пловдив.
Проф. д-р Славик Табаков е роден в Пловдив, където зaвършва средното си образование със златен медал. След това завършва с отличие специалност „Медицинска и ядрена електроника“ в Техническия университет - София. Специализира медицинска физика в САЩ и започва кариерата си в Медицинския университет - Пловдив, където инсталира първия компютърен томограф в града и първата цифрова рентгенова апаратура в България. След хабилитацията си изгражда и първата в страната лаборатория по цифрови медицински изображения. През 1991 г. е поканен за главен медицински физик на университетската болница към Кралския колеж в Лондон, където работи 30 години. През 2001 г. е назначен за директор на образователните програми по медицинска физика и инженерство в Кралския колеж – Лондон. През 2002 г., паралелно на работата си в Обединеното кралство, е назначен за координационен директор на Международния колеж по медицинска физика в Триест, Италия. Там ръководи и участва в обучението на хиляди студенти от развиващите се страни, като около 1/3 от всички такива специалисти в тези страни са негови студенти.
Участва в десетки проекти на Международната атомна агенция и Световната здравна организация. Организира 30 международни конференции и семинари и подпомага създаването на 18 академични курсове по медицинска физика в Европа, Азия, Африка и Латинска Америка, като първия от тях е в България.
От 2001 г. досега проф. Славик Табаков изгражда и координира най-големия международен проект в професията – за създаването на научен речник и първата е-енциклопедия по медицинска физика. Речникът е преведен на 31 езика, а енцикопедията е вече във второ допълнено издание. Проектът включва над 400 специалисти от 36 страни. Резултатите от този огромен проект се ползват в целия свят.
През 2012 г. е избран за най-високия пост в своята професия - президент на Международната организация по медицинска физика (IOMP) и участва активно в глобалното развитие на професията, създава списанието Medical Physics International и инициира дългосрочния проект History of Medical Physics. През 2018 г. става вицепрезидент на Международния съюз на физическите и инженерните науки в медицината (IUPESM), а от 2022 г. е пожизнен почетен президент на IUPESM – организация с около 150 000 члена в над 100 страни. IUPESM е член на International Science Council – най-голямата научна организация в света, в която членуват всички национални академии на науките.
/АДМ
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина