site.btaС едностранни административни разпоредби нищо не е било постигнато, каза д-р Александър Симидчиев от ПП-ДБ относно промени в Закона за здравното осигуряване
Конституционният съд (КС) при идентични условия каза, че тези промени са противоконституционни, сега президентът ги връща на парламента. Така депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев коментира пред журналисти в кулоарите на Народното събрание наложеното по-рано днес вето от страна на президента Румен Радев върху промените в Закона за здравното осигуряване.
Симидчиев посочи, че в здравна комисия са били против тези решения, но "те бяха входирани между първо и второ четене, за да бъдат допуснати, и надяваме се да стигнем до консенсус как трябва да бъдат направени нещата, защото с едностранни административни разпоредби в здравеопазването никога нищо не е било постигнато". Националният рамков договор работи, защото е рамков договор, така може да се случат нещата без да се въвеждат лимити – с договореност, и когато има превишение на дадена клинична пътека, да се предоговори цената й или възможността тя да се реализира в съответни здравни заведения, допълни той. Това беше възможно и предложено преди да се реализира този преразход, заради който се прави тази промяна.
Предишното ръководство на НЗОК беше разработило механизъм, който предвиждаше договаряне, за да не трябва да се слагат лимити, но той не се прие, а сега сме пред поредното сезиране на парламента, а вероятно и след това на Конституционния съд, който да обяви промените в Закона за здравното осигуряване за противоконституционни, които вече бяха обявени за такива от предходния КС, каза още д-р Симидчиев. Трябва да има надпартиен консенсус в областта на здравеопазването, за да постигаме огромните предизвикателства пред нас, добави той.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина