site.btaСъдът в Търговище одобри споразумения за двама мъже от Попово, участвали в престъпна дейност по пране на пари


Съдът в Търговище одобри споразумения за двама мъже от Попово, участвали в престъпна дейност по пране на пари, съобщават от пресцентъра на Окръжния съд.
Обвиняемите са М. К. на 53 г. - в качеството на длъжностно лице, управител на търговско дружество и 49-годишният А. А. По фирмената сметка на дружеството те получили парични средства в особено големи размери от граждани на Германия, които били въведени в заблуждение от трети лица чрез инвестиционна измама, информира говорителят на Окръжния съд в Търговище Десислава Здравкова.
Общата стойност на направените преводи е 269 575 евро в периода от 22.12.2021 г. до 24.01.2022 г. Деянието се квалифицира като престъпление против финансовата, данъчната и осигурителната системи - пране на пари по чл. 253, ал. 3 от Наказателния кодекс.
М. К. е осъден на една година затвор ефективно при първоначален общ режим, а А. А. – една година лишаване от свобода с тригодишен изпитателен срок. И двамата следва да заплатят и глоба по 5000.
Споразуменията, подписани от обвиняемите, техните адвокати и представител на държавното обвинение, влизат в сила веднага след одобрението на съда. Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Варна.
С отделно определение съдът постанови М. К. и А. А. да заплатят равностойността, предмет на престъплението, в полза на държавата. Освен това наказанията на М. К. от настоящото производство биват групирани с наказание, наложено по предходно осъждане, и така общият размер на наказанието „Лишаване от свобода“ става една година и шест месеца, които следва да изтърпи поотделно, допълва Здравкова.
/ТТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина