site.btaПовече от два часа депутатите обсъждаха мерките срещу необосновано покачване на цените в Закона за въвеждане на еврото


Повече от два часа продължиха дебатите на първо четене в пленарната зала по промените в Закона за въвеждане на еврото в Република България.
Парламентът прие измененията, които включват мерки срещу необосновано покачване на цените, със 116 гласа "за", 75 - "против" и три - "въздържал се". В хода на дебата от опозицията възразиха, че законопроектът дава изключително големи правомощия на Националната агенция за приходите (НАП) и на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и създава условия за рекет върху бизнеса. Законът казва, че не можеш да използваш еврото, за да вдигаш цените и има законов текст, който те наказва, обясниха управляващите.
Даниел Лорер от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) коментира, че предложението е икономическо безумие, което обуславя, че до края на 2026 г. търговец не може да променя цената, освен ако няма обективни икономически фактори. Лорер попита как ще се преценява дали има обективни икономически фактори. По думите му това създава условия за брутален икономически рекет.
Димо Дренчев („Възраждане“) определи като притеснително, че се засилва ролята в икономиката на регулаторните органи. Такива разпоредби дават възможност за корупция на проверяващите органи, каза той. Не трябва да се оставя възможност за субективни преценки, което е врата за корупция, допълни Дренчев.
Мартин Димитров (ПП-ДБ) също посочи, че законопроектът дава изключително големи правомощия на КЗП и НАП за действие срещу българския бизнес. Това е най-левият и репресивен законопроект, който съм виждал в последните години, отбеляза той. Не можем да даваме на правителството празен чек да си прави каквото иска при прекомерно увеличаване на цените, коментира още Димитров. Ако искате повече конкуренция, подкрепете ни ежедневно да се подава информация за цените, а не на седмична база, призова той.
Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" каза, че една голяма част от предложенията са достатъчно спорни. Той посочи като проблем изискването от аптеките в България с определен оборот да регистрират крайните продажни цени на седмична база.
Имам чувството, че тази законодателна инициатива е продиктувана от страх, коментира Атанас Атанасов (ПП-ДБ). „С този закон се отменя пазарната икономика. Фиксирани цени - къде се връщаме ние? 35 години назад“, отбеляза той. По думите му това няма нищо общо с еврозоната, а ще доведе до съсипване на дребната търговия и до фалити. Това е абсолютно недоносче, коментира Атанасов.
Александър Иванов (ГЕРБ-СДС) го репликира, че преди няколко дни Иван Костов е казал, че трябва да се ограничи ръстът на заплатите в публичния сектор и да се въведат тавани на цените на стоките. Това го казва Иван Костов, подчерта той и призова Атанас Атанасов да се разграничи от предложеното от Костов.
Кой съм аз, че да мога да тълкувам какво е казал Иван Костов, коментира Атанасов. Той обаче настоя в законопроекта да се регламентира какво означава обективни икономически фактори.
Страхувам се, че влизате в клуба на „Възраждане“, които не искат приемане на еврото, обърна се и Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) към Атанас Атанасов. Законът не забранява вдигането на цените, ако имаш обективни фактори – заплати, наеми, транспорт, вдигаш цената, но, ако единствената причина за вдигане на цената ти е еврото, това е забранено, обясни Добрев. Той каза, че подобен вид законодателство срещу скъпотията е имало преди 101 години в българския парламент.
Йордан Цонев („ДПС-Ново начало“) коментира, че икономистите и дясно ориентираните политици и партии не са си свършили работата, но други са си я свършили и са насадили страхове у хората, защото влизането в еврозоната слага край на мераците за промяна на геополитическата ориентация на България. Според него много по-рано е трябвало да проведат информационни кампании за въвеждане на еврото. Цонев каза, че ще направят уточнение в законопроекта какво са необосновани икономически фактори. Той коментира, че политическата истерия днес идва от дясно, защото бизнесът ги е "възпламенил" по телефона. "Буквално ги побъркаха, те и нас побъркаха, и ГЕРБ. Едрият бизнес", добави Цонев. Разбирам бизнеса, но след като са "за" еврото, ще трябва да приемат опцията понякога да бъдат проверявани, когато има съмнения за нерегламентирано и необективно покачване на цените, посочи той.
На вас и на ГЕРБ ви звънят от едрия бизнес, на нас никой не ни е звънял, май, защото това нещо е бухалка, обърна се Красимир Манов (МЕЧ) към Йордан Цонев. Манов коментира, че до този закон се е стигнало поради причината, че въвеждаме еврото. Това си парекселанс държавен рекет, това си директна схема за тотален контрол, посочи той.
Не е късно да си кажете – прибързахме с еврозоната, не сме готови, не можем да се справим с последиците, затова дайте задна и отложете влизането в еврозоната на България, призова Георги Хрисимиров от „Възраждане“.
Мария Илиева („Величие“) коментира, че това е поредният закон, който галопиращо влиза за обсъждане. Резултатът няма как да бъде най-добрият възможен, посочи тя. Законопроектът няма да доведе до нищо добро освен хаос сред търговците, които трябва да го прилагат и рекет върху фирмите, каза Илиева.
Любен Дилов (ГЕРБ-СДС) коментира, че този законопроект е необходим не заради приемането на еврото, а защото половината от политическия елит всява масова психоза на тема цени. Този закон отваря много интересен парадокс - атаките срещу него идват от партии, които се обявяват за патриотични, дори националистически, а по този закон важният дебат е за разумната намеса на държавата във времена, в които вие създавате психоза, каза Дилов.
След гласуването на промените, в обяснение на различен вот, Петър Петров („Възраждане“) коментира, че от четворната коалиция, която е приела законопроекта, са обвинили „Възраждане“ за неконтролируемия растеж на цените, а не „тази менте информационна кампания", която трябва да убеди хората, че цените няма да се покачват след въвеждането на еврото. Видя се, че едрият бизнес, който досега защитаваше приемането на еврото, ще изпие горчивата чаша, след като този законопроект експресно бъде приет и на второ четене, допълни Петров.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина