site.btaБългария определи като положително утрояването на инвестициите в областта на миграцията и управлението на границите


По време на Съвет „Общи въпроси“ в Брюксел България отчете като положителна стъпка предвиденото утрояване на инвестициите в областта на миграцията и управлението на границите, съобщиха от Министерството на външните работи. При представянето на проекта на Многогодишна финансова рамка за периода след 2027 г., програмата за опростяване на законодателството и регламента за използване на езиците в Европейския съюз страната ни беше представена от заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова.
В изказването си Шекерлетова каза, че за България е от ключово значение постигането на балансиран подход, който съчетава запазването на ролята на кохезионната политика, селското стопанство, управлението на миграцията и границите, с необходимостта от адресиране на нови приоритети като конкурентоспособност и отбрана. Особено внимание е обърнато на значението на финансирането за по-слабо развитите региони, подкрепата за доходите на земеделските производители и секторите на рибарството.
В рамките на заседанието датското председателство представи напредъка по програмата за опростяване. Към юли 2025 г. Европейската комисия е предложила шест т.нар. Омнибус пакета за намаляване на административната и регулаторната тежест, включващи мерки в сектори като устойчиво развитие, селско стопанство, отбрана и химикали.
По време на заседанието беше подкрепен и 18-ият пакет санкции срещу Руската федерация, които обхващат сектори като енергетика, банково дело и търговия, и целят засилване на икономическия натиск във връзка с продължаващата руска агресия срещу Украйна.
На 16 юли Европейската комисия представи предложенията си за следващият седемгодишен бюджет на ЕС (2028-2034 г.), на стойност два трилиона евро. Целта е бюджетът да бъде по-гъвкав, за да отговори на днешните и бъдещите предизвикателства, каза еврокомисарят за бюджета и борбата с измамите Пьотър Серафин. Достъпът до всяко евро от общия бюджет трябва да бъде лесен, а средствата трябва да се харчат за нещата, които европейците искат най-много, добави той. Необходимо е да имаме възможността да отговаряме при непредвидени разходи, отбеляза Серафин. Еврокомисарят посочи, че се предвижда десетократно увеличение на разходите за военна мобилност и утрояване на средствата за охрана на границите.
/РИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина