site.btaВ община Ловеч 90 безработни могат да се включат в обучения за придобиване на професионална квалификация


В община Ловеч 90 безработни могат да се включат в обучения за придобиване на професионална квалификация според информация, публикувана в официалната фейсбук страница на дирекция „Бюро по труда”.
В рамките на националния план за действие по заетостта през 2025 г. социалните партньори в общината ще изпълняват три проекта. Българската търговско-промишлена палата ще обхване 20 безработни в обучение по част от професия „Сътрудник в малък и среден бизнес”, специалност „Малък и среден бизнес”, в рамките на проект П.О.Р.Т.А.Л.И. Акцентът ще бъде поставен върху личностна, социална, гражданска и предприемаческа компетентност и умения за учене, пише в публикацията.
Проектът „От обучение към заетост в полза на хората” на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще даде възможност на 30 безработни да се обучават в две направления – част от професия „Болногледач”, специалност „Здравни грижи”, и част от професия „Парамедик”, специалност „Транспортиране на пострадали и болни хора и оказване на първа помощ”, информират от дирекция „Бюро по труда”.
„Хоризонти” на Конфедерацията на труда „Подкрепа” ще обхване 40 души в обучения по ключова компетентност на тема „Умения за работа в екип”, които ще придобият квалификация по част от професия „Програмист”, специалност „Програмно осигуряване” – II степен на професионална квалификация (СПК), и част от професия „Офис-секретар”, специалност „Административно обслужване” – II СПК, посочват от дирекцията.
Агенцията по заетостта е подписала договори със социалните партньори за изпълнение на проектите по националния план за действие по заетостта за 2025 г. В тях ще могат да се включат над 4600 безработни в цялата страна, допълват от дирекция „Бюро по труда” – Ловеч. Осигуреното финансиране е над 8,6 млн. лв.
Особено внимание ще се обърне на млади хора до 29 години, които не работят и не учат, продължително безработни, хора над 55 години, хора с основно и по-ниско образование, без професионална квалификация, с трайни увреждания, икономически неактивни и ползващи се от временна закрила. За тях ще се прилага комплексен подход, който включва обучения, стажуване и осигуряване на заетост за период, не по-малък от три месеца, на първичния пазар на труда или на субсидирани работни места с разходи, споделени между държавата и работодателите. Предвидено е минимум 35 на сто от обучените да започнат работа след завършване на обученията, допълват още от дирекция „Бюро по труда”.
БТА припомня, че в края на май Бюрото по труда в Ловеч проведе трудова борса, която събра около десет работодатели и над 50 търсещи работа.
/РН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина