site.btaТрети вот на недоверие, оставката на Кирил Петков, промени в Кодекса за застраховането са в седмичната проектопрограма на парламента


Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), промени в Кодекса за застраховането са сред точките в седмичната проектопрограма на парламента, публикувана на интернет страницата на Народното събрание.
В първата сряда от месеца парламентарните групи правят предложения за законопроектите и проектите за решения, предложения за изслушвания, които се включват без гласуване в дневния ред на редовното пленарно заседание.
Така за днес от групата на "Морал, единство ,чест" предлагат НС да разгледа проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви и предложи за гласуване в парламента проект за инвестиционен разход за придобиване на "Електроразпределение Юг" ЕАД, "Електроразпределителни мрежи Запад" ЕАД и "Електроразпределение Север" АД, както и съпътстващата инфраструктура, необходима за функционирането им, от българската държава и да започне преговори със собствениците на дружествата с тази цел .
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев .
Парламентарна група на ГЕРБ – СДС предвижда парламентът да обсъди на второ гласуване Законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между България и Върховното главнокомандване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията за допълнение на Парижкия протокол.
От "Продължаваме Промяната – Демократична България" предлагат проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор от 27 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ивайло Чорбов от "Възраждане".
ПГ "Възраждане" предлага първо гласуване на изменения в Закона за българското гражданство.
ПГ "ДПС–Ново начало" са предложили проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор от 27 февруари 2025 г. за сваляне имунитета и задържане на Славчо Крумов от "Възраждане".
Точка първа за четвъртък, според проекта на програма, е прекратяване пълномощията на Кирил Петков от ПП-ДБ. В понеделник Петков депозира оставката си като депутат в деловодството на парламента.
Като втора точка са записани дебатите по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, внесен миналия петък по инициатива на „Възраждане“ и подкрепено с подписите на „Величие“ и МЕЧ.
Вотът е за "провала на правителството по отношение на фискалната политика и еврозоната". Кабинетът, подкрепян от настоящата управляваща коалиция, задълбочава фискалните дисбаланси и не предприема необходими спешни мерки за възстановяване на устойчивостта на публичните финанси на България, посочиха в мотивите си от "Възраждане".
Според правилника за работа на НС разискванията по проекта за решение за вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
Предложението за вот на недоверие е прието, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители, предвижда Конституцията.
Борбата на българския народ за запазване на неговата финансова независимост вече е достояние на всички европейски държави, обоснова темата на вота по време на протеста миналата събота лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Внасянето на вот на недоверие след края на работния ден показва само опит за злоупотреба с процедурата, коментира през уикенда във врачанското село Манастирище председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Не мисля, че вотът на недоверие срещу правителството ще бъде успешен, защото това, което се цели с него, е България да бъде извадена от европейския контекст, в който преди толкова много години е избрала да се развива, каза министърът на външните работи Георг Георгиев.
Ако "ДПС - Ново начало" в сряда-четвъртък не застанат до нас, ние няма да имаме правителство, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред младежкия форум на партията в неделя. "Те искат да ни унижават, те искат да ни уязвяват", смята той за "Продължаваме промяната - Демократична България". Ще чуем аргументите, сигурни сме, че правителството ще оцелее, посочи вчера зам.-председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов.
„Продължаваме промяната - Демократична България" няма да подкрепят вота на недоверие, поискан от „Възраждане“, защото включва и приемането на България в еврозоната, обяви в понеделник в Шумен съпредседателят на парламентарната група ПП-ДБ Николай Денков.
Опозицията има право да се упражнява с вотове на недоверие, които са безсмислени в момента, необосновани като тези, и блокират работата на парламента, посочи председателят на парламентарната група „Има такъв народ“ Тошко Йорданов.
От "Величие" очакват третият вот на недоверие да бъде успешен. Очаквам вотът да мине, коментира Любиша Блажевски. Това правителство трябва да си ходи, то е нелегитимно, смята той.
БТА припомня, че първият и вторият вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков бяха неуспешни.
Първият беше по инициатива на „Възраждане“ за несправяне в сектор "външна политика".
Вторият – на МЕЧ, за "провал в борбата с корупцията".
В дневния ред за четвъртък са също първите четения на четири законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс, както и два законопроекта за промени в Кодекса за застраховането.
Част от предложенията за изменение на Кодекса за застраховането, внесени от Министерския съвет, са свързани със застраховката „Гражданска отговорност“. Въвежда се хармонизиран механизъм на ниво Европейски съюз за гарантиране вземанията на увредените лица в случай на неплатежоспособност на застраховател по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Актуализират се размерите на минималните застрахователни суми по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Предлага се нова дефиниция за „превозно средство“ и се предвиждат изключения от задължението за застраховане.
Законопроектът, внесен от Иван Минев( ГЕРБ-СДС) и група народни представители, предвижда, когато застрахователното събитие представлява престъпление, при което е настъпила смърт или тежка телесна повреда, и причинителят на вредата е признат за виновен с влязла в сила осъдителна присъда, пострадалото лице или неговите наследници да могат да предявят пряк иск срещу застрахователя в срок от една година от датата на влизането в сила на присъдата. В момента давността е 5 г. от датата на застрахователното събитие.
В първия петък от месеца, според правилника за работа на НС, се провежда блиц контрол, в който участват премиерът и вицепремиерите. Включен е и редовният петъчен парламентарен контрол.
/ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина