site.btaПаметна плоча в чест на проф. д-р Милан Миланов беше открита в сградата на Столичната лекарска колегия
Паметна плоча в чест на проф. д-р Милан Миланов беше тържествено открита по инициатива на Столичната лекарска колегия (СЛК) в сградата на колегията.
Проф. Миланов беше изключителен лекар, който е посветил живота си на професията, каза председателят на Столичната лекарска колегия д-р Асен Меджидиев. Той има изключителен принос към българското здравеопазване, посветил е 40 години от живота си на работата в „Пирогов“, където е бил и директор. Освен това, от 2012 г. до 2017 г. той беше председател на СЛК, поради което паметният знак е поставен в заседателната зала на колегията. С тази плоча, когато колегията заседава, ще си спомня, че той е тук и бди над тях, каза Меджидиев. Проф. Миланов е човекът, който обедини лекарската колегия и възстанови Лекарския съюз, отбеляза той.
Поздравителен адрес от министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов беше прочетен от д-р Меджидиев.
Проф. Миланов е един от най-големите защитници на интересите на лекарското съсловие. С активната си позиция той спомогна значително за утвърждаването на професионалните и етичните стандарти в медицинската общност, пише в адреса.
Проф. Миланов е част от хората, започнали здравната реформа, каза председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов. Истинската реформа започна, когато той беше сред хората, които се занимаваха с управлението и предлагаха идеи. Знам, че са будували по цели нощи, за да се въведе Законът за здравното осигуряване и да се утвърдят новите правила, каза Брънзалов. Проф. Миланов беше професионалист, който защитаваше интереса на лекарите. Беше земен и компетентен човек, допълни председателят на БЛС.
Помня силно изразеното му чувство за справедливост, каза изпълнителният директор на Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Пирогов“ Валентин Димитров. Трудно е да си директор в „Пирогов“, след като преди теб е имало такива като проф. Миланов. Работилите с него го помнят и винаги сравняват другите с нивото, което той е поставил, допълни Димитров.
Щастлива и горда съм, че паметта на баща ми се пази жива, каза Вера Миланова – дъщеря на проф. Миланов, която присъства на откриването. Тя пожела на членовете на колегията здраве и да се подкрепят взаимно.
По време на церемонията беше обявено създаването на Златна книга на Столичната лекарска колегия.
Това е нова инициатива, с която ще впишем всички имена, дали нещо на медицината в София, каза д-р Асен Меджидиев. Периодът, който ще обхванем, започва от 1800 г. Ще впишем лекари, дошли в София и те ще бъдат отбелязани като членове на лекарската колегия, отбеляза той. Целим обществеността да се запознае с историята. Книгата неслучайно е наречена „Златна“ – лекарите, вписани там, заслужават имената им да бъдат написани със златни букви, допълни Меджидиев.
Първите две имена, които ще бъдат вписани в Златната книга, са на проф. Милан Миланов и на проф. Драган Бобев, на чието име беше открита паметна плоча в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, каза още председателят на колегията.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина