site.btaОБНОВЕНА Прокуратурата работи активно по повече от 60 сигнала за имотни измами, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев
Софийската районна прокуратура (СРП) работи активно по повече от 60 сигнала за имотни измами, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев на съвместна пресконференция с представители на МВР и прокуратурата.
Преди повече от месец обявихме война на имотната мафия. Тя се оказа много по-силна и организирана, отколкото очаквахме, но няма как да е по-силна от българската държава. Полицията и прокуратурата доказаха това, заяви Георгиев.
СРП разследва около 33 съдебни производства, касаещи имотни измами, и се извършват 25 проверки по сигнали на граждани, твърдящи за подобни измами, съобщи и.ф. административен ръководител на СРП Светлана Димитрова. Тя добави, че се водят разследвания по доста досъдебни производства, касаещи неистински документи, свързани с правата на собственост върху имоти. Прокурор Димитрова обясни, че в редица случаи след извършени проверки се установява, че не се касае за имотни измами, а за неуредени гражданско-правни или договорни отношения.
Тя допълни, че към настоящия момент използването на документи, изготвени на руски и украински език, е доста често разследвано поради наличието на много украински граждани, пребиваващи тук.
В един от случаите продавачът представя пълномощно, подписано от руски нотариус, но на украински език и се прави опит да се продаде апартамент в столичния квартал „Люлин“. Сделката е предотвратена от служители на СДВР, като продавачът е задържан за постоянно в ареста, а купувачът е с наложена мярка за неотклонение „домашен арест“, каза още прокурор Димитрова.
На място заварихме купувач и продавач, известни на МВР, като купувачът има доста имоти, които установихме след направена справка, каза по време на брифинга директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи главен комисар Любомир Николов. Служителите на СДВР са изчакали договорът да бъде подписан, съответната сума да бъде преведена и да се изплати таксата на сделката, след което, в самата кантора, са задържали двама-трима души,
Вторият случай е по-специфичен, тъй като са използвани доста неистински официални и частни документи, допълни прокурор Димитрова. С помощта на неистински документи е направен опит да бъде променена формално собствеността върху жилищен имот в столичния квартал „Студентски град“ с общ размер около два декара. Настъпилата имотна вреда в размер на над 90 хиляди лева. След проведеното разследване реалната собственост е установена. По досъдебното производство са обвинени трима, като двама от тях са с обвинение за документни престъпления и измама в особено големи размери. Един е привлечен за три отделни документни престъпления.
/ВД, ЛРМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина