site.btaУвеличават се мечките на територията на ловно стопанство "Витошко - Студена"
BOBSTH 08:47:31 05-12-2019
RM0843BO.001
Перник - мечки
Увеличават се мечките на територията на ловно стопанство "Витошко - Студена"
Перник, 5 декември /Елка Робева,БТА/
Над 16 мечки има на територията на Държавно ловно стопанство "Витошко - Студена", според наблюдения на фотокапаните, съобщи директорът на Югозападно държавно предприятие /ЮЗДП/ Дамян Дамянов. Миналата година те са били 14. Сега има майки с две, майка с три малки, също и отделени свободни мечоци. Заедно със специалисти от Природен парк "Витоша" са поставени GPS-нашийници на няколко мечки и се следи миграцията им.
Според Дамянов мечките предпочитат територията на ловното стопанство, защото е по-спокойно и има ежедневно подхранване. В частта на Витоша откъм София няма активни ловно-стопански мероприятия, натоварването с туристи е значително по-голямо.
Засега не са регистрирани нападения на хора. Срещите обаче ще стават все по-чести, защото числеността на мечките е голяма, предупреди Дамянов.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина