site.btaДухът на Апостола е жив в Стара Загора и днес, каза по време на среща-разговор в пресклуба на БТА в Стара Загора историкът Райна Антонова


„Духът на Апостола е жив в Стара Загора. Той пребивава за кратко, но създава връзки за цял живот като тези със Стефан Сливков, Пенчо Хаджи Славов, Петър Иванов, Николаки Стоилов, братя Жекови, Христо Шиваров и други. Въпреки че Старозагорското въстание от 1875 година не успява да избухне, а градът е опожарен до основи през Руско-турската война и Стара Загора плаща висока цена за свободата си, духът на Левски продължава да живее и в Третата българска държава“. Това разказа Райна Антонова, главен уредник в отдел „Нова история“ в Регионален исторически музей Стара Загора по време на среща-разговор на тема „150 години от обесването на Васил Левски", организиран от Българска телеграфна агенция.
Антонова допълни, че „съратниците на Апостола, които остават живи, са всъщност едни от строителите на съвременна Стара Загора. Именно Николаки Стоилов оставя два много големи парцела в центъра на Стара Загора, където е построено училище. А днес там се помещава и Средно училище „Васил Левски“, разказа още тя.
„Васил Иванов Кунчев пристига за първи път в Стара Загора през 1855 година заедно с вуйчо си Хаджи Архимандрит Василий и пребивава тук до 1858 година. Той е ученик в Светиниколското училище. Левски участва в църковния хор, обучава се в едногодишен курс за свещеници по настояване на вуйчо си, допълни пред присъстващите Петьо Мирчев, уредник в отдел „Нова българска история XV-XIX век“ в музея.
Той посочи, че по време на пребиваването си в града Левски е живял в Хилендарския метох, който се е намирал в двора на църквата „Свети Димитър“. В самия храм има изображения, които представят Левски и моменти от престоя му в Стара Загора. Те са изографисани през 1961 година по случай 100-годишнината от обновяването на храма. Вследствие на приятелството си с изтъкнати старозагорци Дякона много бързо е основал Революционен комитет в града - през лятото на 1869 година. По-късно той посещава многократно Стара Загора. За последно идва през ноември 1872 година, след това тръгва за северна България, където е заловен и обесен през февруари 1873 година, посочи още историкът.
За отбелязване на 150-та годишнина от обесването на Левски богата програма са приготвили община Стара Загора, Втора Тунджанска механизирана бригада, Старозагорска митрополия, както и едноименното старозагорско училище. За множеството инициативи разказаха главният експерт в отдел "Култура" в местната администрация Анелия Овчарова и заместник-директорът на Средно училище (СУ)"Васил Левски" Стела Крачолова.
Специален поздрав към всички присъстващи в пресклуба на БТА в Стара Загора отправиха шестокласниците от СУ "Васил Левски" Явор, Виктория, Магдалена, Даяна и Антония, които ще се включат в общоградския ритуал с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола в Стара Загора. Той ще се проведе на 18 февруари, събота, от 11:00 часа.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text