site.btaВажно е и родители, и деца да знаят къде да потърсят помощ при проблеми в интернет пространството
Важно е и родители, и деца да знаят къде да потърсят помощ при проблеми в интернет пространството, каза в интервю за БТА координаторът на Центъра за безопасен интернет Антоанета Василева в днешния Международен ден за безопасен интернет.
Вече расте второ дигитално поколение, които са доста интуитивни, ползват дигиталните устройства, но това не ги прави наясно с рисковете, за съжаление и родителите не са наясно с основните рискове, посочи Антоанета Василева. По думите ѝ основните рискове пред българските деца в интернет са най-вече онлайн тормозът, последван от онлайн сексуалната експлоатация на деца.
Често както родители, така и учители подминават сигналите, които за специалистите са доста видни, посочи Василева. Има случаи, в които деца се обиждат, заплашват в училище, което преминава в онлайн тормоз, който може да продължи много дълго време.
"По отношение на сексуалната онлайн експлоатация, тя е най-често през "секстинг", който е флиртът на младото поколение - размяната на голи снимки и видеа, включително и със сексуално съдържание. Дори понякога да са разменени в двойка, след това се злоупотребява с тези снимки и видеа, някои изнудват чрез тях за пари, непознати, често педофили и трафиканти, изнудват с цел допълнителна експлоатация или производство на ново съдържание, което да е със сексуално действие в него, и така често родителите се подвеждат по това, че детето е в стаята си, вкъщи, на безопасно място, пред компютъра. Но всъщност децата се сблъскват с много рискове онлайн, без възрастните да го подозират", каза още консултантът на Центъра за безопасен интернет.
В подобни ситуации е важна подкрепата на родителите, както и възрастните да знаят, че децата са изключително емоционални. При обажданията на консултативната линия за онлайн безопасност често деца споделят, че се срамуват или страхуват да споделят с родителите си какво се случва в интернет пространството.
"Децата много се страхуват от отхвърлянето от родителите си и е важно ние като родители да не забравяме, че те порастват, като правят грешки. Важното е да са живи и здрави, всякакви други грешки в крайна сметка в някаква степен са поправими. Дори и да изтече тяхна гола снимка, Центърът за безопасен интернет е на разположение да я свалим тази снимка, ще свалим видеото, доверен партньор сме на Фейсбук, Инстаграм, ТикТок, Гугъл, Ютуб, можем да свалим всяко съдържание от тези платформи, така че не е краят на света. Важно е и родители, и деца да знаят къде да потърсят помощ", каза още Антоанета Василева.
По думите ѝ не само по-големите деца могат да се сблъскат с проблеми онлайн. Дори и по-малките, които са по-контролирани в онлайн пространството, може да попаднат на видеа с неподходящо съдържание, като порнография, клипове с насилие над хора или над животни. На по-малките деца им е трудно да обяснят какво страшно са видели, но това може да предизвика кошмари, да откажат да се хранят, посочи Василева.
Сред сигналите, които могат да подскажат на родителите, че детето преминава през някакъв проблем, е промяна в настроенията, стават нетипично затворени или агресивни, някои деца може да откажат да ходят на училище, ако тормозът е започнал там. В случай че тормозът продължава по-дълго, може да се забележи рязък спад в оценките, отказ от храна или прекалена употреба, което да влияе на килограмите.
"Може да има проблеми със съня, да не може да спи или да спи неспокойно, да се чува, че сънува нещо, да вика насън, може да има дори психосоматични прояви - главоболие, болки в стомаха, смущения в тялото, които нямат медицинско обяснение", посочи Антоанета Василева.
И при общуването на децата в интернет, също както при общуването извън виртуалния свят, е важна доверителната връзка между родители и деца. "Много е важно родителите да намират по няколко минути на ден да говорят с децата си за това какво им се е случило през деня и в онлайн пространството, не само в училище. Често родителите питат децата си: "Как беше днес в училище?", а това е най-скучният въпрос, който могат да им зададат", каза още консултантът. Алтернативни въпроси към децата могат да бъдат свързани с това кое е най-интересното нещо, случило им се през деня, или дори кое е било най-неприятното, ядосал ли ги е някой и дали ги е разсмял. Разговор може да се започне и след като родителят пръв сподели свое преживяване от деня, положително или отрицателно, както и през случки онлайн или в реалния живот.
Денят за безопасен интернет се отбелязва се от 2004 г. във вторника на втората седмица на февруари с подкрепата на европейската мрежа на центровете за безопасен интернет "ИнСейф" и Европе,йската комисия, с цел да се повиши информираността на обществото за онлайн технологиите и да се насърчи по-безопасното и по-отговорно използване на интернет пространството, особено сред децата и младите хора по света. Всяка година в кампанията се включват организации от близо 200 страни в света. Мотото на деня за 2023 г. е: "Да се обединим за един по-добър интернет".
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text