site.btaОБНОВЕНА Политическата криза не може да бъде решена без участието на ГЕРБ-СДС, заяви Десислава Атанасова в декларация по повод края на 48-ото НС


Политическата криза не може да бъде решена без участието на ГЕРБ-СДС. Това посочи в декларация по повод края на 48-ото Народно събрание (НС) председателят на парламентарната група Десислава Атанасова. В декларацията се изтъква, че ГЕРБ-СДС вече не е в изолация, а в центъра на политическия процес. "Днес в последния ден на 48-ото НС можем да кажем, че ГЕРБ-СДС е устойчив и незаобиколим факт в българската политика и вече не е в изолация, а в центъра на политическия процес. Активното участие на ГЕРБ-СДС в политическия процес би могло да се превърне в предпоставка за трайното преодоляване на политическата нестабилност в рамките на следващото 49-о НС", заяви Атанасова.
В декларацията се изтъква, че както в началото на този парламент, така и днес от ГЕРБ-СДС вярват, че политическата криза може да бъде решена с проява на политическа смелост, стриктно спазване на правилата на политиката и полагане на максимални усилия за възстановяване и поддържане на политическия диалог между основните политически сили, дори те да са опоненти.
Убедени сме, че политическата криза нито може да бъде решена по удобен за партиите и техните лидери начин, нито може да бъде решена с ексцентричност и иновации, нито може да бъде решена с повтаряне на опорни точки и лозунги. Точно обратното - именно тези средства са основната причина за безпътицата, в която се намира страната ни в последните две години, каза Атанасова.
Председателят на парламентарната група ГЕРБ-СДС отчете, че през последните две години е бил направен опит формацията да бъде унищожена - със средствата на репресивния апарат на държавата, или най-малкото - да бъде изолирана от политическия процес.
В началото на 48-ото НС, парламентарната група на ГЕРБ-СДС пое ангажимент да положи всички усилия, за да може България да има редовно правителство и работещ парламент. Още след обявяването на изборните резултати беше ясно, че съставянето на редовно правителство изисква редица компромиси от максимално широк кръг от политическите сили, посочи Атанасова.
По думите й въпреки, че в настоящия парламент са се очертали убедителни мнозинства по важни, стратегически теми, е липсвала достатъчно политическа смелост, за да се поеме отговорността за управлението на страната.
Парламентарната група на ГЕРБ-СДС със своите 67 народни представители беше готова да поеме тази политическа отговорност, която многократно надхвърляше мандата, даден ни от българските избиратели, с пълното съзнание, че поемаме огромен риск за тяснопартийния си интерес, ние последователно подадохме ръка на нашите основни политически опоненти и предложихме структура и състав на Министерски съвет без участие на партийни фигури, отчете Атанасова.
Бяхме готови да водим сериозни разговори и сериозни преговори, с които да приемем не малка част от програмните намерения на партии, чиито възгледи не споделяме срещу подкрепата за редовен кабинет, добави тя.
Предложихме различни формули, около които можеше да се обединят максимално широк кръг формации от правителство на националното съгласие с участие на политически фигури, през програмно правителство и експертно правителство с ограничен мандат на действие. Бяхме готови да направим всичко това, за да може България да има редовно, антикризисно и проевропейско правителство. Това наше намерение срещна нерешителност, клишета и декларативно желание за обща работа от част от формациите в този парламент, каза тя.
Десислава Атанасова отчете, че не е тайна, че са разчитали на подкрепа най-вече от страна на "Демократична България" (ДБ), чиято роля по думите й е можела да бъде ключова за разрешаването на политическата криза. Пред колегите от ДБ имаше много ясен избор - да работят заедно с парламентарната група на ГЕРБ-СДС и да изпълнят част от програмните си намерения или да дадат още един мандат с неизвестна дължина на служебното правителство на президента Румен Радев. Те избраха второто и този избор вече е политически факт, каза Атанасова.
В декларацията се изтъква, че въпреки краткия си живот, 48-мият парламент е успял да вземе редица важни решения по отношение на войната в Украйна, модернизацията на Българската армия, компенсациите за високите цени на тока, редица важни закони, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, бяха направени стъпки към еврозоната и приемането ни в Шенген.
С удължаването на закона за бюджета с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС, ДБ и "Български възход" бе прекратена авантюрата и финансовата политика на бившия финансов министър и мнозинството, което разклати публичните финанси, отбеляза Атанасова. По думите й едно от най-сериозните предизвикателства пред следващия парламент е преодоляването на спада на икономическия растеж. Това също трябва да бъде оценено като скъпо струваща грешка на онези, които се самообявиха за партиите на протеста и партиите на промяната, добави тя.
Атанасова благодари на Вежди Рашидов, председател на 48-ото Народно събрание, че във важен за страната и парламентаризма момент, се е съгласил да приеме председателството на парламента. Убедена съм, че в кратката работа на това НС със своята добронамереност и мъдрост успяхте да спечелите уважението и симпатиите както на останалите парламентарни групи, така и на българските граждани, каза Атанасова. Тя благодари на всички авторитетни личности, начело с проф. Николай Габровски, които са приели да бъдат кандидати за министри и са показали как може да се жертва личното спокойствие в името на спокойствието на българските граждани.
/РИ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text