site.btaМеждународният ден в памет на жертвите от Холокоста беше отбелязан с различни инициативи в България
Международният ден в памет на жертвите от Холокоста беше отбелязан с различни инициативи в България. С резолюция на ООН от 1 ноември 2005 г. 27 януари е обявен за Международен ден в памет на жертвите от Холокоста. Датата отбелязва годишнината от освобождаването на 27 януари 1945 г. на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц – Биркенау" от съветските войски. Между 1940 и 1945 г. в лагера умират един милион евреи. Резолюцията призовава страните членки на ООН да предават на бъдещите поколения уроци за геноцида, за да не може той да се повтори в бъдеще.
С минута мълчание депутатите почетоха жертвите от Холокоста
В началото на днешното пленарно заседание депутатите почетоха паметта на жертвите на Холокоста с минута мълчание и ставане на крака. Заседанието на Народното събрание (НС) започна с декларации от парламентарни групи по повод на Международния ден в памет на жертвите от Холокоста. Над 6 млн. евреи, днес едва ли можем да си представим ужаса, който тези хора са преживели в лагерите, отбеляза в началото на заседанието председателят на Народното събрание Вежди Рашидов. Масовото унищожение надхвърля човешката способност за разбиране, коментира той. През тази година отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, посочи още председателят на парламента. Той добави, че днес изразяваме почитта си към тези български депутати, начело със заместник-председателя на НС Димитър Пешев, които в условията на война и под заплаха за личната си сигурност и политическа съдба, застават открито срещу натиска за депортирането на българските евреи.
След това Рашидов положи цветя пред Паметника на спасението в градинката между парламента и Софийския университет, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.
В декларация от парламентарната трибуна Георг Георгиев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС каза, че антисемитизмът не е проблем само на евреите, ислямофобията не е проблем само на мюсюлманите, хомофобията не е проблем само на хората с различна сексуална ориентация, а болест на обществата, която не трябва да позволяваме да разпространява зараза и да се инфилтрира, защото рано или късно идва върху всеки един от нас. Ден като днешния следва да ни напомня във всеки един момент, че в нас като народни представители стои по някой от онези, които се подписаха, за да не бъдат депортирани българските евреи, заяви Георгиев.
Запазването на паметта на престъпленията срещу човечеството е единственият път към недопускането на нови такива, заяви народният представител от ДПС Станислав Анастасов, който прочете декларация от името на парламентарната група на партията. Той определи Холокоста като "престъпление без аналог в мащабите си" в новата ни история.
България не допусна нито един свой гражданин от еврейски произход да бъде изпратен в лагерите на смъртта, написа президентът Румен Радев
В този ден отдаваме почит пред паметта на всички жертви, загубили живота си по време на Холокоста, написа в профила си в Туитър президентът Румен Радев. В мрачните години на Втората световна война България не допусна нито един свой гражданин от еврейски произход да бъде изпратен в лагерите на смъртта, допълва държавният глава.
България ще продължи да следва своята последователна политика за борба с омразата и нетърпимостта, се посочва в позиция на МВнР
На този ден осъзнаваме в дълбочина огромното значение на паметта за Холокоста и необходимостта всеки да противодейства на омразата, нетърпимостта и дискриминацията. Това посочват от Министерството на външните работи (МВнР) на своя сайт. Познаваме и помним случилото се и се противопоставяме на опитите за пренаписване на историята, допълват от МВнР.
78 години след освобождаването на лагера на смъртта "Аушвиц-Биркенау", превърнал се в символ на безпрецедентна жестокост, международната общност се прекланя пред паметта на милионите невинни жертви на Холокоста, се посочва в съобщението на МВнР. Въпреки, че Холокостът е един от най-трагичните периоди от световната история, той оставя и уроци по човечност и достойнство, които доказват, че надежда има дори и в най-мрачните часове. Сред тях е спасяването на българските евреи от депортация в лагерите на смъртта, което продължава да вдъхновява и да служи като пример в борбата с всички прояви на антисемитизъм, отбелязват от МВнР.
България ще продължи да следва своята последователна политика за борба с омразата и нетърпимостта, като участва активно в международните усилия за изграждането на свят, в който зловещи престъпления като Холокоста никога повече няма да се повтарят, посочват от МВнР.
Политици отдадоха почит пред жертвите
Международният ден за възпоменание на жертвите на Холокоста е ден за памет, но и ден за урок. Днес си спомняме за милионите невинни жертви на най-голямото зло, което светът някога е виждал, написа в профила си във Фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Хитлеристкият режим отвори рана, която вече десетилетия човечеството се опитва да изцели, добавя той. "Рана, за която обаче българският народ и Българската православна църква намират лек, когато през 1943 г. отказват да предадат на нацистите своите близо 50 000 братя и сестри евреи, избавяйки ги от сигурна смърт в концентрационните лагери. Едновременно с това обаче с болка свеждаме глави пред паметта на онези 11 343 депортирани от Вардарска Македония и Беломорска Тракия, които българите не успяхме да спасим. Никога вече!", завършва публикацията на Борисов.
Представители на БСП поднесоха цветя пред Паметника на спасението. Престъпленията и жертвите не бива да се забравят, поуките също - да сме непримирими към човеконенавистни прояви, омраза и насилие. Никога повече да не ги допускаме. Ние сме горди, че нашият народ спаси евреите в България, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, цитирана от пресцентъра на партията.
Нищо не е забравено и няма да бъде забравено, написа Иван Гешев
„В този ден си спомняме за всички над шест милиона жертви на омразата и предразсъдъците на Холокоста. Можем да се гордеем като нация, че сме спасили своите евреи. Нищо не е забравено и няма да бъде забравено", написа в официалния си профил в Туитър главният прокурор Иван Гешев.
С различни инициативи беше почетена паметта на жертвите
Международният ден в памет на жертвите на Холокоста отбелязаха кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" д-р Александър Оскар, посланиците на САЩ, Украйна, Полша и Германия – Херо Мустафа, Виталий Москаленко, Мачей Шимански и Кристоф Айххорн. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
Светът отново си припомня мащабите на най-зловещото престъпление в историята на човечеството, измеримо с най-кървавите войни. Почитаме паметта на жертвите на Холокоста и помним уроците на историята, каза Фандъкова. По думите ѝ София неведнъж се е противопоставяла на злото, „на ежедневните прояви на човеконенавистта, какъвто е езикът на омразата и нетолерантността.“
Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България отбелязаха 80-ата годишнина от спасяването на всички български евреи с инициатива за изграждане на паметник и провеждане на международна конференция със Софийския университет „Св. Климент Охридски“, посветени на ролята на българските праведници и юристи в това благородно дело.
Пред БТА артистичният директор на международния кинофестивал Master of Art Найо Тицин коментира проекта „Филмова седмица в памет на жертвите на Холокоста“. Показваме истории, които дават различна гледна точка за Холокоста и за това как хора, които са можели да станат потенциална негова жертва, са преодолявали този период от време, каза Тицин. Кинофестивалът продължава до 31 януари във филмотечното кино „Одеон“.
В 37-о Средно училище "Райна княгиня" в София група ученици и техният ръководител Емилия Борисова - учител по история и цивилизации, представиха урок възпоменание. Това съобщиха от Регионалното управление на образованието в София-град. Целта на урока бе учениците да обогатят познанията си за същността на Холокоста, за хората, преживели този геноцид, но и за героизма, добротата и спасението.
Изложба, посветена на Международния ден за възпоменаване на жертвите на Холокоста - 27 януари, може да бъде разгледана в Арт галерия „Кръг“ в Кърджали. Тя показва историите на 11 мемориала в различни градове по света, издигнати в тяхна памет, а инициативата и реализацията на някои от тях принадлежат на тийнейджъри.
Кино и литература събраха десетки ученици и гости в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас в навечерието на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Те издигнаха листи с надпис „Ние помним“ за голяма обща снимка. Така се включиха в глобалната кампания на Световния еврейски конгрес, с която младите демонстрират нежеланието си подобни геноциди, войни и антихуманни изяви да се повтарят. На събитието, организирано от Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф" и бургаската писателска общност, бе представен сборникът с разкази на млади автори "Необикновени постъпки на обикновени хора" и прожекция на документалния филм на Дариуш Яблонски "Фотолюбител".
С едноминутно мълчание и поднасяне на цветя десетки русенци отбелязаха 78-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау", съобщиха от Областната администрация в Русе. Инициативата бе организирана от Регионалната организация на евреите „Шалом“, а почит към паметта на милионите еврейски жени, мъже и деца, убити по време на нацизма, отдадоха представители на държавната и местна власт.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text