site.btaСурвакари от Пернишко откриха Дните на осмарския пелин в Търговище
BOBSTH 16:43:31 18-12-2016
RM1643BO.009
Търговище - сурвакари - Дни на виното
Сурвакари от Пернишко откриха
Дните на осмарския пелин
в Търговище
Търговище, 18 декември /Боряна Димитрова, БТА/
Сурвакари от пернишкото село Долна Секирна откриха Дните на осмарския пелин в Търговище. В слънчевия декемврийски ден звън на чанове, тъпани и човешка глъч огласиха площада пред Драматичния театър в града.
За откриването на Дните е поканена групата сурвакари, които със своите атрактивни и страховити маски прогониха злите духове. "Надявам се тези сурвакари да изгонят злите духове от нашия край, за да посрещнем светлия празник Коледа и още по-добра и богата Нова година, каза при откриването на изложението кметът Дарин Димитров.
За първи път в Търговище се организира специализирано изложение на вино, което е съпътствано и с щандове с месни и млечни специалитети и ритуални хлябове. Изложението ще продължи до 23 декември, организирани са и редица прояви. Ще бъде избиран на Цар на виното сред производителите на домашно червено вино, ще се извие най-дългото хоро, а на площада, където е разположено изложението, самодейни състави ще пресъздават обичаите гроздобер, приготвяне на домашно вино, характерни песни и танци от Търговищко и региона.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина