site.bta"Момчето" Людмил Кирков не си отива за своите колеги и приятели
BOBSTH 15:21:01 19-12-2017
RM1520BO.020
кино - фестивал "Златен ритон" - Людмил Кирков
"Момчето" Людмил
Кирков не си отива за
своите колеги и приятели
Пловдив, 19 декември /Пенка Момчилова, БТА/
"Момчето" Людмил Кирков не си отива за своите колеги и приятели, по думите им в документалния филм за режисьора "Кирето - момчето, което си отиде" на Стойчо Шишков от конкурса на 23-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино "Златен ритон".
За мен беше мисия да направя филм за този човек, който е дал толкова много на толкова много хора, каза на пресконференция Стойчо Шишков, който дълги години е работил като асистент на Людмил Кирков. Той обясни липсата на записи с Кирето във филма с изключителната му скромност и нежелание да е под прожекторите. Не отишъл на интервю дори в предаването на Кеворк Кеворкян след шумния успех на "Оркестър без име" - не приели условието му да е с четирима от актьорите.
Не давал интервюта и за да се оплаква от трудностите в творческия си път - за спираните и цензурирани филми като "Кратко слънце" и "Равновесие" по сценарий на Станислав Стратиев. Вторият е показан и на Московския фестивал с отрязан 20-минутен финал - заради неудобната тема за съвестта, която вълнува главната героиня, в изпълнение на Пламена Гетова.
За таланта, скромността, чувствителността, човечността, непримиримостта с фалша, чувството за хумор, дълбочината на мисълта, деликатността на режисьора в живота и в киното във филма говорят - с любов и възхищение, с усмивка и тъга - актьорите Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Пламена Гетова, Катерина Евро.
Най-добрият български комедиограф - правеше хумор от характерите, точно като класиците - Шекспир, Гогол, казва писателят Георги Мишев, сценарист на много от филмите на Кирето, между които "Матриархат", "Селянинът с колелото", "Момчето си отива", "Не си отивай". Според него Людмил Кирков е прокарал пътеката на неореализма в българското кино, която за съжаление не се е превърнала в път. Филмите му, в които има тънък баланс между сериозното и комичното, са художествено свидетелство за цяла епоха - на миграцията от селото към града, и за съдбата на откъснатите от корените си хора в панелките на крайните квартали, коментира Мишев.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина