site.btaСръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ивица Дачич призова протестиращите да не нападат полицаи
На деветия ден от блокадите в Белград и други градове в Сърбия вицепремиерът и министър на вътрешните работи Ивица Дачич призова протестиращите да не нападат полицаи.
"Трябва да има някакви правила за поведение и призовавам всички да уважават полицията, да сътрудничат с полицията, да установят ясни правила за това как нещо може да функционира и просто да върнат ситуацията към нормалното. Призоваваме всички хора да разберат, че няма нужда да се сблъскват с полицията“, каза Дачич днес пред частната сръбска телевизия Пинк.
В интервюто той подчерта, че полицията не трябва да решава политически въпроси, а да се стреми само обстановката в страната да е спокойна.
„Поставихме си като приоритет да се грижим за жизненоважни транспортни артерии в Белград и просто да се уверим, че всички мостове, магистрали, летището и жп гарата са проходими и достъпни“, заяви Дачич.
Той каза, че снощи по време на протест в Ужице, Западна Сърбия, е ранен полицай и че полицията е идентифицирала нападателите.
„Това е нещо, което полицията не може да позволи. Някой може да не дойде на кръстовището в 7 сутринта, защото е рано, ( 7 ч. e началният час на блокадите в Белград, б. ред), но полицаят трябва да идва на работа всеки ден. Семейството му не знае дали ще се върне със счупена глава или ще му се случи друго лошо нещо“, каза още Дачич и добави, че полицията не превишава правомощията при разпръскването на демонстранти.
„Ако някой е пренебрегнал предупреждение на полицията, ако някой е нападнал представители на полицията или е направил нещо против закона, няма съмнение дали полицията е превишила правомощията си. Полицията е тази, която е пострадала, никой обикновен човек не би изтърпял това“, каза сръбският министър на вътрешните работи.
Студентите, които блокират факултетите си, призоваха за гражданско неподчинение и спиране на работата от 1 юли в Сърбия, докато не бъдат изпълнени три искания – свикване на предсрочни парламентарни избори, разпускане на лагера на контрапротестиращите в Пионерския парк в Белград и освобождаване на задържаните студенти.
На 1 ноември миналата година в северния сръбски град Нови Сад падна бетонната козирка на жп гарата и причини смъртта на 16 души.
Вследствие на трагедията вълна от социално недоволство заля Сърбия с антиправителствени протести, блокади и акции, организирани главно от студенти.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина