site.btaХърватският президент Зоран Миланович обяви, че повече няма да се кандидатира за публични постове


Настоящият хърватски президент Зоран Миланович обяви, че вече няма да се кандидатира за никакъв политически пост, предаде хърватското издание „Дневник“. Той направи това вчера в западния хърватски град Ровин по време на тазгодишните Дни на комуникацията, провеждащи се там.
„Вече няма да бъда кандидат за президент или за каквото и да е в политиката. Бавно обобщавам за себе си някои неща. Осъзнавам, че е хубаво да си в стадото, но в стадото също така смърди“, заключи Миланович.
На Дните на комуникацията, където участват над 180 лектори на пет фестивални сцени, Миланович говори за глобалните предизвикателства, политическата среда и значението на комуникациите, особено във времената на технологичен прогрес, и изрази мнение, че Хърватия е останала на балансирана позиция през последните 30 години, независимо от различните промени.
„Хърватия остана в рамките на същата парадигма, същите две партии, подобни конфликти на идеологии, същите истории, обиди и обвинения един срещу друг“, каза Миланович, който откри Дните на комуникацията, на които е и патрон.
Миланович кара втори мандат като президент на Хърватия, след като в качеството си на кандидат на опозиционната Социалдемократическа партия (СДП) победи убедително кандидата на управляващата Хърватска демократична общност (ХДО) Драган Приморац на втория тур на президентските избори на 12 януари.
58-годишният Миланович е открит критик на военната подкрепа за Украйна във войната ѝ срещу Русия. Той е най-популярният политик в Хърватия и понякога е сравняван с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп заради агресивния му стил на общуване с политическите опоненти, отбелязва Асошиейтед прес. Преди да стане президент за първи път преди пет години Миланович бе и премиер. Той е яростен критик на настоящия премиер Андрей Пленкович, като редовно обвинява него и партията му в корупция. Пленкович, от друга страна, определя Миланович като проруски настроен и като заплаха за външната политика на Хърватия.
/ПК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина