site.bta"Обнови Европа" алармира във връзка с твърдения за пристрастност на алгоритъма на ТикТок преди втория тур на президентските избори в Румъния


След обезпокоителни констатации на международната неправителствена организация Global Witness, че алгоритъмът на ТикТок систематично увеличава крайнодясното политическо съдържание в навечерието на втория тур на президентските избори в Румъния, групата “Обнови Европа” (Renew Europe) призова Европейската комисия спешно да разследва поведението на социалната мрежа съгласно Законодателния акт за цифровите услуги (DSA).
“Призоваваме ТикТок да предприеме незабавни стъпки за защита на целостта на изборите в Румъния и да гарантира, че платформата не се използва за изкривяване на демократичния дебат”, се посочва в прессъобщение на групата, изпратено и до редакцията на БТА.
Заместник-председателят й Дан Барна отнесе спешно въпроса до Европейската комисия.
Според доклада на Global Witness, ТикТок препоръчва до три пъти повече крайнодясно съдържание на потребителите от всеки друг политически материал, дори в контролирани акаунти с неутрално поведение.
“Тези констатации пораждат сериозни опасения относно съответствието на платформата с правото на ЕС и нейното потенциално въздействие върху демократичния дискурс в Румъния”, се посочва в документа.
„Докладът е сигнал за събуждане. Румъния не може да си позволи още едни избори, изкривени от дезинформация и алгоритмична манипулация. Комисията трябва да действа сега, за да гарантира, че ТикТок спазва задълженията си по DSA и че румънската демокрация не е компрометирана“, заяви евродепутатът Дан Барна.
На свой ред председателят на групата Валери Айе каза, че главният изпълнителен директор на ТикТок трябва да гарантира, че платформата му не е в нарушение на DSA.
“Румъния е предупредителен звънец: радикализацията и дезинформацията могат да се случат в цяла Европа с вредни последици“, смята тя.
Докато румънците се подготвят за втория тур на президентските избори в неделя, “Обнови Европа” призовава всички граждани да изберат европейски път, основан на демокрация, плурализъм и върховенство на закона.
“Румънският народ показа устойчивост и ангажираност с демокрацията. Екстремизмът не предлага бъдеще за Румъния, която ще бъде по-просперираща, следвайки европейския път“, коментира Дан Барна.
През декември Европейската комисия започна официално разследване срещу ТикТок заради заплахите за изборите в ЕС и събитията, съпътствали първия тур на президентските избори в Румъния на 24 ноември, който впоследствие беше анулиран. През април от платформата съобщиха, че са направили вътрешни промени, за да защитят по-добре румънските избиратели от намеса на президентските избори през май.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина