site.btaРазкопки на гръцкия остров Китнос разкриха „безброй" антични дарове


Археолози откриха „безброй“ керамични дарове на остров Китнос, Егейско море, оставени от древните поклонници през вековете, съобщи гръцкото Министерство на културата, цитирано от Асошиейтед прес.
В изявлението на Министерството се казва, че находките, открити от разкопки на светилище, включват повече от 2000 непокътнати или почти завършени глинени фигурки, изобразяващи предимно жени и деца, но също така мъже, костенурки, лъвове, прасета и птици.
Няколко от откритите обредни керамични съда са свързани с почитането на Деметра, древногръцка богиня на земеделието, и нейната дъщеря Персефона, на която е посветен разкопаният светилищен комплекс.
Светилището е било използвано в продължение на около хиляда години. При разкопките, проведени от Тесалийския университет и Министерството на културата, са открити луксозна керамика, внесена от други части на Гърция, лампи с орнаменти и фрагменти от ритуални вази, използвани при поклонение пред Деметра и Персефона в Елефсина.
Китнос е част от Цикладските острови и за първи път е бил населен преди около 10 000 години. От III хил. пр. н. е. на острова се добива мед, а по римско време се използва като място за политическо изгнание. Предвижда се разкопките да продължат до 2025 г.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text