site.btaДелегация на Европейската комисия обсъжда в Румъния ситуацията с т.нар. специални пенсии


Специалните пенсии в Румъния трябва да бъдат регулирани по такъв начин, че пенсията да не бъде по-висока от заплатата, а пенсионирането на 40-годишна възраст трябва да бъде премахнато, с някои изключния. Това заяви в интервю за телевизия Диджи 24 румънският вицепремиер Сорин Гриндяну, член на Социалдемократическата партия.
Ситуацията със специалните пенсии в Румъния е предмет на разговори и на делегация на Европейската комисия, която в момента е на посещение в страната. Въпросът е важен етап от изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, отбелязва Диджи 24.
Т. нар. "специални пенсии" получават редица професионални категории в Румъния - магистрати, дипломатически и консулски корпус, персонал на гражданската авиация, служители на Сметната палата, на министерството на отбраната, на вътрешните работи и на тайните служби.
Пенсионерите в Румъния към август 2022 г. са 4 794 524 души, а средната пенсия е в размер 1734 леи (696 лв.), сочат данни на Националната пенсионна каса. Пак по данни на касата, средните специални пенсии в съдебната система например, варират от 4901 леи (1965 лв.) до 20 207 леи (8102 лв.). Данните са за януари тази година.
Над 200 000 души получават специални пенсии в Румъния, като по-голямата част от тях са бивши служители на министерствата на отбраната и на вътрешните работи (над 170 000 души). Следващи по брой са бившите служители на Румънската служба за разузнаване - над 11 700 души, според информация на румънската редакция на Радио Свободна Европа.
Вицепремиерът Сорин Гриндяну припомни в интервюто за Диджи 24, че парламентът на Румъния прие закон за премахване на специалните пенсии на народните представители, но в същото време бивши депутати и сенатори печелят в съда дела за възстановяване на специалните им пенсии.
Парламентът прие тази мярка през февруари 2021 г., но на 5 май 2022 г. Конституционният съд постанови, че законът противоречи на конституцията. Оттогава стотици бивши народни представители се обърнаха към съда, за да получат обратно пенсиите си. Последният по-нашумял подобен случай бе на бившия премиер от Социалдемократическата партия Адриан Нъстасе.
“Аномалиите в специалните пенсии трябва да бъдат премахнати. Не е нормално пенсията да е по-висока от заплатата, когато сте били на работа. Тези аномалии очевидно трябва да бъдат отстранени“, коментира вицепремиерът Сорин Гриндяну.
Той каза още, че според него случаите на пенсиониране на 40-годишна възраст трябва да бъдат разгледани по-внимателно.
„Съгласен съм, че ако (тези хора) са били на бойното поле, във война, в Афганистан, мисля, че е имало специални ситуации…, но дори и там не ми се струва нормално пенсията да е по-висока от заплатата, когато си работил", коментира Гриндяну.
Вицепремиерът отбеляза, че премахването на специалните пенсии е поето като ангажимент от Румъния в Националния план за възстановяване и устойчивост и допълни, че делегация на Европейската комисия е на посещение в Румъния в момента и обсъжда с правителството и този въпрос.
Според Гриндяну е нормално да има специален режим (при пенсиониране) за определени категории, но аномалиите трябва да бъдат премахнати.
"Нормално е да има специален режим за някои категории - полицаи, войници, дори за правосъдието, но не е нормално да има такива несъответствия“, коментира Гриндяну и допълни, че е имало случаи, при които хора са постъпвали на работа в съдебната система само за месец, за да вземат специална пенсия.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text