site.btaОБНОВЕНА Върховният представител на международната общност в Босна наложи промени в избирателния закон


Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит наложи промени в избирателния закон след приключването днес на изборния ден, в който босненците гласуваха за свои представители в трите нива на власт в страната. Това става ясно от съобщение на Службата на върховния представител до медиите.
Шмит налага също така промени в конституцията на Мюсюлманско-хърватската федерация, която, заедно с Република Сръбска, съставя Босна след сключването на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна през 1995 година.
В Мюсюлманско-хърватската федерация живеят предимно босненски мюсюлмани и босненски хървати, а в Република Сръбска – босненски сърби. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно ниво, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Отбелязвайки липсата на вътрешен консенсус за облекчаване на блокадите във функционирането на институциите на Мюсюлманско-хърватската федерация, върховният представител подписа днес две решения за изменение на конституцията на Мюсюлманско-хърватската федерация и на избирателния закон, за да се гарантира функционалност и навременно прилагане на изборните резултати, се посочва в прессъобщението.
Подчертава се също така, че решенията по никакъв начин не засягат пряко изборите и гласовете на босненските граждани, тъй като тези промени се отнасят до формирането на властите и коалиционните преговори след изборите.
Вие показахте своята отговорност, като гласувахте демократично. Сега волята на вашия вот трябва да бъде зачетена - това, което трябва да последва, е бързото формиране на правителства, парламенти и съдебни институции, които трябва да бъдат готови да се справят незабавно с много сериозни проблеми, пред които е изправена тази страна и нейните граждани, заяви Шмит във видеообръщение към гражданите на Босна.
Промените ще засегнат броя на представителите в парламента на Мюсюлманско-хърватската федерация и ще предотвратят блокирането на формирането на нейното правителство. Хърватските лидери предупреждаваха, че може да блокират формирането на ново федерално правителство след изборите, ако изборният закон не бъде променен, за да се засили тяхното представителство в парламента.
Дейтънското споразумение дава широки правомощия на върховния представител, включително да налага закони или да уволнява официални представители или държавни служители, които подкопават крехкия етническия баланс в следвоенна Босна.
Босненците днес гласуваха за босненски сърбин, хърватин и мюсюлманин, които ще са тримата членове на общото за цяла Босна Председателство (президентство), оглавявано на ротационен принцип от един от представителите на трите общности. Освен това избираха свои представители в долната камара на националния парламент, на парламентите на двете съставни единици, както и в парламентите на десетте кантона на Мюсюлманско-хърватската федерация. В Република Сръбска избират също така президент и вицепрезиденти.
По последни данни на Републиканската избирателна комисия избирателната активност на изборите за цялата страна е била 50 процента.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text