site.btaМлади хора от осем държави обмениха опит за противодействие на езика на омразата в интернет
BOBSTH 16:08:31 19-11-2018
RM1608BO.018
Велико Търново - младежи - език на омразата
Млади хора от осем държави обмениха опит за противодействие на езика на омразата в интернет
Велико Търново, 19 ноември /Марина Петрова, БТА/
Млади хора от осем държави обмениха опит за противодействие на езика на омразата в интернет, съобщи в пресклуба на БТА във Велико Търново Никола Живков, представител на сдружението "Младежи за развитие на Лясковец", една от партньорските организации по проекта, финансиран от програма "Еразъм +" на стойност 25 хиляди евро.
В дискусиите са участвали 42- ма младежи от България, Естония, Румъния, Полша, Португалия, Чехия, Италия и Испания.
Според участниците в проекта в по-голямата си част езикът на омразата, дискриминацията, ксенофобията и расизма се ражда от изказванията на политици и после бива продължаван в интернет пространството, като коментари или фалшиви новини.
В опита, който участниците от различните държави са споделили, прави впечатление практиката в Естония, където от 2012 година функционира онлайн полиция.
Полицаите, които работят в този отдел реагират на сигнали, изпратени от интернет потребители, които имат съмнение, че в даден коментар или новина се съдържа невярна информация или, че тя е базирана върху езика на омразата.
Според Кара Конгур, който представлява младежката организация от Естония в срещата, само за миналата година са получени близо 5000 сигнала в онлайн полицейския отдел, на които е било реагирано. Представителят на Испания отбеляза, че от скоро промени в законодателството също предвиждат онлайн полиция. В Испания противопоставянето се базира на вътрешното разделение между привържениците за независимостта на Каталуния и хората, които държат на единна Испания.
Миграцията е темата, която се използва в негативните и фалшиви новини в Полша, Чехия и Италия, посочиха представителите на съответните държави.
Държавата с най-слабо проявление на негативното явление е Португалия. Там то съществува най-вече при агитките на отделните футболни отбори. Според румънските младежи темата все още не е част от обществения фокус в страната, въпреки че е факт предимно сред учениците.
В обучението са били приложени новите методи, разработени от ЕС, чиято цел е деконструкция на митовете и стереотипите, които се използват в езика на омразата и въздействат чрез фалшивите новини, посочиха участниците.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина