site.btaЧрез разнообразни инициативи ученици от разградска гимназия научиха повече за основните религии в Лудогорието в рамките на проект


Чрез разнообразни инициативи ученици от Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ в Разград научиха повече за нравствените послания на основните религии в Лудогорието по проект в рамките на Националната програма „Иновации в действие“ - „Лудогорието – кръстопът на традиции и култура“. Това съобщи за БТА Петя Димитрова, един от ръководителите на проекта и преподавател в гимназията. По думите ѝ децата проявяват голям интерес, все повече ученици искат да се включат, работят с желание, правят различни проекти, свързани с историята на храмовете и на религиите.
В рамките на проекта учениците посетиха множество религиозни обекти на територията на Разград, а скоро предстои да посетят духовния център Демир баба теке и Томбул джамия в Шумен. Наскоро учениците представиха наученото до момента под формата на две презентации, като едната беше свързана с християнството, а другата – с исляма. Изявата включваше и състезателен характер, който бе разработен така, че да насърчи участниците да размишляват върху въпросите за добротата, справедливостта и хармонията между различните религии, подчерта Димитрова. Тя отбеляза, че чрез драматизация е била поставена основната идея, че споделяме общи ценности и стремеж към духовност, но изразяваме вярата си по различни начини.
Учениците от осми и девети клас от Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ в Разград започнаха работа по проекта „Лудогорието – кръстопът на традиции и култура“ миналата година. Дейностите по проекта ще продължат четири години, като първият етап е за религиите в лудогорския край. През втората година учениците ще се запознаят с традициите и обичаите в Лудогорието. Третата година ще е обвързана с традиции и обичаи, свързани с природата, а през последната година всичко, което децата са научили и в което са участвали, ще бъде представено в брошура на български и английски език, обясниха от училището.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина