site.btaСпоред кмета на община Троян най-голямото предизвикателство пред българските общини е финансовата устойчивост

BOBSTH 08:44:31 12-10-2020
DI0842BO.001
Троян - празник - кмет - интервю

Според кмета на община Троян най-голямото
предизвикателство пред българските общини
е финансовата устойчивост


Троян, 12 октомври /Даниела Балабанова, БТА/
Най-важното предизвикателство пред българските общини е финансовата устойчивост, тъй като всяка следваща година намалява относителният дял на собствените приходи в общинските бюджети. Това заяви в интервю за БТА заместник-председателят на УС на Сдружението на общините в Република България и кмет на община Троян Донка Михайлова. По думите й собственият приход е свобода да се работи за удовлетворяване на специфичните конкретни проблеми на хората от общината. Важно предизвикателство е подготовката за новия програмен период. Ние бяхме поставени в последната година и в непознати досега условия на предприемане на конкретни мерки за опазване на здравето на хората, мерки за подкрепа на развитие на бизнеса в посока запазването на работните места и доходите и мерки, свързани с перспективата в развитието на общината. Предизвикателствата пред нас са много и за решаването им е необходима както висока експертиза, така и личностна и управленска почтеност, заяви още Михайлова.
По думите й въпреки спада на собствените приходи през април т. г. - с 22 процента, спрямо същия период на м. г., финансовото състояние на Община Троян е стабилно. Дори към днешна дата Общината е събрала с 392 хиляди лева повече спрямо същия период на предходната година.
Кметът посочи още, че през настоящия програмен период 2014-2020 г., до момента, в качеството си на бенефициент или партньор, Община Троян е администрирала общо 63 проекта за над 30 милиона лева.
Екипът на общинската администрация работи и реализира и много инициативи, насочени към млади хора и подобряване на градската, икономическа и културна среда в общината. За целта с приемането на новата структура на Община Троян е създадено специално звено, което да се занимава с проблемите на младите хора - Демографски и младежки политики.
Продължава и развитието на региона като туристическа дестинация. Въпреки пандемията от разпространението на COVID-19, Общината отчита повишаване броя на посещенията и нощувките от туристи. Организират се рекламните кампании и традиционните събития, които привличат хора от цялата страна.
За днешния Ден на българската община са предвидени редица интересни инициативи, а на Петковден с богата програма троянци ще отбележат празника на града.

Следва цялото интервю:


Въпрос: Г-жо Михайлова, как Троян ще посрещне Деня на българската община?

Отговор: По традиция от последните години, ще посрещнем Деня на българската община с малък жест към първите посетители в Центъра за услуги на гражданите. Първите десет човека, които посетят Центъра за заявяване на услуги, ще получат рекламни материали от Община Троян. В празничния ден всички заявени електронни услуги, без тези по Териториално и селищно устройство /ТСУ/, ще бъдат безплатни. Подготвили сме и една доброволческа инициатива, съвместно с Хабитат България. Служители от общинската администрация ще облагородят пространствата при Дъскотина, стадион Чавдар и градинката при ул. Захари Зограф чрез боядисване на пейки, оградни съоръжения и др.


Въпрос: Имате много инициативи, насочени към младите хора. Споделете част от тях.

Отговор: С приемането на новата структура на Община Троян създадохме специално звено, което да се занимава с проблемите на младите хора - Демографски и младежки политики. Служителите започнаха работа по интересни инициативи като Троян Hub и реализиране на, както ги нарекохме, Малки градски решения. Предстои жителите и гостите на града да видят интересни проекти. В ход е реализирането на т.нар. Teen зона, която обособяваме със съдействието на Държавно горско стопанство - Троян. Интересни занимателни игри се появиха на различни площадки в града. Очакваме да стартира проектът Троян Hub Talks, който с интересни въпроси ще провокира различни хора от Троян да споделят за култура, места за срещи, заведения, развлечения, отдих и др. В началото на ноември в Троян ще дадем начало и на Академия за стартиращи предприемачи, съвместно организирана със Съвета на жените в бизнеса в България.


Въпрос: Това ли е рецептата за развитие на общината и създаване на условия троянци да останат в родния си край?

Отговор: Община Троян винаги се е стремила да води балансирани политики. Инициативите и дейностите, насочени към младите хора, са само част от тях. С усилията, които полагаме, се стремим да предоставяме необходимите услуги за най-малките: здравословно хранене в детските градини и Детска млечна кухня; за учениците предоставяне на училищен стол; инициативи за младите; богат и разнообразен културен и спортен живот. Всяка година увеличаваме социалните услуги, предоставяни от Община Троян. Чрез подсигуряване на благоприятен бизнес климат се стремим да стимулираме развитието на местните предприемачи и разкриване на нови работни места.


Въпрос: Колко европейски средства е усвоила Община Троян в този програмен период? Кои са по-мащабните реализирани проекти?

Отговор: През настоящия програмен период 2014-2020 г., до момента, в качеството си на бенефициент или партньор, Община Троян е администрирала общо 63 проекта за над 30 милиона лева, в т.ч. изпълнените проекти са 42, на обща стойност над 12 милиона лева, а тези които изпълняваме в момента са 21 Ц за близо 18 милиона лева. В процес на оценка са три проекта, на обща стойност над 5,3 милиона лева. Инвестициите са насочени към проектиране и изграждане на екологична инфраструктура; повишаване на енергийната ефективност на административни и жилищни сгради; реконструкция на улична инфраструктура; обновяване на площи за широко обществено ползване; ремонт и реконструкция на образователната и културна инфраструктура; разширяване и подобряване на социалните услуги и др.

През 2020 г. успяхме да защитим три проекта за повишаване енергийната ефективност, които включват общо 10 жилищни сгради, с над 340 жилища. Спечелихме и три социални проекта - за изграждане на Център за грижа за лица с умствена изостаналост; за създаване на Център за подкрепа на лица с увреждания и техните семейства, вкл. с тежки множествени увреждания и Изграждане на Център за грижа за лица с психични разстройства в с. Дълбок дол, община Троян.



Въпрос: Какво предвиждате за следващия програмен период?

Отговор: Община Троян е в процес на разработване на План за интегрирано развитие на община Троян за периода 2021-2027 г. (ПИРО). Той е елемент на системата от документи за стратегическо планиране и определя средносрочните цели и приоритети за развитието на общината. Разработва се за 7-годишен период на действие. Усилията ни ще бъдат насочени към постигане на икономически просперитет и конкурентоспособност, благоустроена жизнена среда при отчитане на природните дадености, културна идентичност и гражданска активност. По-интересни проекти са: Реставрация, експониране и социализация на туристически маршрут Виа Траяна Балканика и подобряване на транспортната свързаност по направление Плевен-Ловеч-Троян-Карлово. Вече започна и съвместната работа със съседните ни общини Ловеч и Карлово за изработване на интегрирани проекти.

Въпрос: Как се справяте в период на пандемия? Как кризата с коронавируса се отрази на Общината?

Отговор: Кризата с коронавируса се отрази на община Троян както и на другите общини -отбелязахме спад в приходите в местната хазна, безработицата започна да се повишава, бизнесът беше изправен пред сериозни предизвикателства. Но в този труден момент отново показахме колко задружни могат да бъдат троянци. 83 бяха доброволците, които по време на извънредната ситуация бяха близо до хората - пазаруваха лекарства, храни и стоки от първа необходимост за хора в нужда или в затруднено социално положение. Много фирми и физически лица направиха парични дарения в дарителската сметка, разкрита от Община Троян и Временния оперативен щаб, както и дарения от необходими предпазни средства.



Въпрос: Какво е финансовото състояние на Община Троян?

Отговор: В началото на кризата с коронавируса и въведеното извънредно положение Община Троян изпитваше сериозни затруднения. През април 2020 г. бе отчетен най-голям спад на собствените приходи. Реализирани бяха 727 хиляди лева по-малко или Община Троян отбелязва спад с 22 процента спрямо същия период на 2019 г. В българските общини спадът на собствените приходи, спрямо темповете от предходни години, е значителен. В големите общини той бе с над 75 на сто, в областни центрове - с 40 - 65 процента , а за средните и малките общини - между 20 и 45 на сто.

Към днешна дата нещата плавно се променят. Данните сочат, че към момента изпълнението на годишния план за местните данъци и такси е на 84 процента. Община Троян е събрала с 392 хиляди лева повече спрямо същия период на предходната година.



Въпрос: Имате ли притеснение от ново затягане на мерките, което може да се отрази негативно на общинския бюджет?

Отговор: При едно ново затягане на мерките притесненията ни по-скоро ще са насочени към запазване работните места на хората и местния бизнес, който имаше няколко много трудни месеца през настоящата година и плавно започна да се възстановява. Разбира се, една нова извънредна ситуация вероятно би повлияла на всички общини и планираните в тях дейности.



Въпрос: Държавата изпълни ли поетите преди няколко месеца ангажименти, свързани с редица облекчения за общините?

Отговор: Държавата изпълни ангажиментите, които бяха приети с промени в нормативната база. Ние се срещнахме с представители на всички парламентарни групи и за първи път срещнахме сериозна подкрепа за нашите предложения. Стои обаче отворен въпросът за сериозния спад в приходите на редица български общини и диалогът ни с правителството в това отношение предстои. Надявам се то да прояви добра воля за подкрепа на затруднените общини.



Въпрос: Община Троян преди пандемията бе с най-ниската безработица в областта, но сега не е така. Какво предвиждате в тази посока?

Отговор: През последните години безработицата в община Троян се движи между 4,5 и 5,3 на сто, което е с 3-4 пункта под тази за областта. През август тази година по данни на Дирекция Бюро по труда безработицата достига 7,3 процента, при 7,5 на сто за страната и 11,4 процента за областта. Още в началото на годината свикахме новия Консултативен съвет за икономическо развитие, с който и през този мандат ще продължим да търсим добрите решения за развитие на общината в сферата на икономиката. Продължаваме политиките за поддържане на социално приемливи нива на местните данъци и такси. Стремим се да поддържаме модерна образователна среда за професионално образование, съгласувано с бизнеса. Реализиране на съвместни програми за стажуване и създаване на механизъм за подкрепа на младите специалисти. Усилия полагаме и в посока повишаване ефективността на общинските фирми и предприятия, с цел повишаване на техния принос за нарастване на неданъчните приходи в бюджета на община Троян, постигане на управленските цели за мандата и подобряване на качеството на обслужване на гражданите.



Въпрос: Като заместник-председател на Сдружението на общините в Република България, според Вас какви са предизвикателствата пред българските общини?

Отговор: Най-важното предизвикателство е свързано с финансовата устойчивост на българските общини. С всяка следваща година намалява относителният дял на собствените приходи в общинските бюджети. Собствените приходи в един бюджет на община не са просто пари. Собственият приход е свобода да се работи за удовлетворяване на специфичните конкретни проблеми на хората от общината. Важно предизвикателство е подготовката за новия програмен период. Ние бяхме поставени в последната година и в непознати досега условия на предприемане на конкретни мерки за опазване на здравето на хората, мерки за подкрепа на развитие на бизнеса в посока запазването на работните места и доходите и мерки, свързани с перспективата в развитието на общината. В този смисъл предизвикателствата са много. Разбира се, пред нас периодично възникват много и различни конкретни проблеми, които трябва да решаваме. Един от най-тежките проблеми, който се наложи да решаваме съвсем скоро в община Троян, е неочакваната за всички нас Африканска чума по свинете. Само след месец вероятно ще бъдем поставени, особено ние, планинските общини, в трудни ситуации, свързани със снегопочистването. Предизвикателствата пред нас са много и за решаването им е необходима както висока експертиза, така и личностна и управленска почтеност.



Въпрос: Как се подготвяте за зимния период?

Отговор: Текущите ремонти на Община Троян са изпълнени на 80 на сто, смятаме, че останалите обеми от 20 процента ще бъдат изпълнени в срок, което ще позволи безпроблемно поддържане на уличната и пътна мрежа на община Троян и преминаване на моторни превозни средства и пешеходци.

Всички училища и детски градини са обезпечени с гориво за предстоящите месеци. В следващите дни ще сключим договор за снегопочистване на общинската пътна мрежа. Предстои да подпишем новите двугодишни договори с изпълнителите за зимно поддържане на уличната мрежа в малките населени места.

Общинското предприятие Комунални услуги, изпълняващо снегопочистването в град Троян, е обезпечило с материали за третиране на улиците при зимни условия и подготвя необходимата за дейността техника.

Ще проведем и ежегодните срещи с отговорни институции, както и с кметове на кметства и кметски наместници. Разбира се, тревожи ни динамичната ситуация в страната, провокирана от разпространението на коронавируса, като ще продължим дейностите по превенция и запазване живота и здравето на нашите съграждани.



Въпрос: Туризмът е един от най-засегнати сектори от пандемията, а Троян е туристическа дестинация. Как успяхте да спасите туристическия летен сезон?

Отговор: След края на извънредното положение проведохме среща с представители на туристическия бранш - хотелиери и ресторантьори. Поставихме на преден план три основни въпроса: Какво се случва с туризма?, Какво правим, за да сме по-резултатни във време на икономическа криза? и Как ще работим за запазване на работните места и доходите в сектора?. Веднага след срещата започнахме работа по кампания За да остане Троян в сърцето ти. Не се отказахме и от едно от най-големите туристически събития за общината - Български фестивал на сливата и резултатите не закъсняха. Докато през април отбелязахме най-големия спад при туристите /минус 99,44 процента посетители спрямо 2019 г. и минус 98,39 на сто нощувки спрямо 2019 г./, то за месеците август и септември данните сочат, че през август имаме спад от 1,63 на сто на броя посетители спрямо същия месец от 2019 г. Но през септември данните показват, че бележим ръст от 16,24 процента при посетителите и 5,11 на сто ръст при реализираните нощувки /13 258 нощувки за месец септември на 2019 г., при 13 936 нощувки за същия месец на 2020 г./.



Въпрос: Какво предвиждате за зимния туристически сезон в Троянския край?

Отговор: В настоящата ситуация е трудно да планираме каквото и да било. Считаме, че сме облагодетелствани от факта, че Троян е подходящ за целогодишен туризъм, а гостите на общината може през деня да карат ски на Беклемето, а вечер да се къпят в минералните води на басейните в Чифлик или Шипково. Ще продължим да рекламираме Троян като дестинация, която може да остане в сърцето на гостите. От събитийна гледна точка, след провеждане на Петковден - празник на град Троян, сме планирали коледните и новогодишни тържества със запалване на коледните светлини на града и посрещане на новата 2021 г.



Въпрос: На 14 октомври - Петковден, троянци отбелязват празника на града. Какви събития предвиждате за него?

Дълго време се колебаехме как да планираме двете най-големи събития за града - Български фестивал на сливата и Петковден с оглед на настоящата ситуация в страната. Но в много срещи, които имах с предприемачи, с граждани, видях очакването на хората за събития, които да повдигнат духа след няколко месеца на ограничения. Мисля, че не сбъркахме с провеждането на Българския фестивал на сливата, надяваме се и Празникът на град Троян да донесе отново празнично настроение на нашите съграждани и гости.

Програмата е разнообразна. По традицията празничният ден ще започне със света Божествена Архиерейска литургия в църква Света Параскева - Петка, която носи името на покровителката на града. В 11.00 часа ще открием изложбите Икони и иконописци от Троянския край и Света Петка Търновска - нашата небесна закрилница в Музея на занаятите. В 12.00 часа ще се състои тържествено издигане знамето на град Троян и връчване на националната литературна награда Ламар. В 12.30 часа ще се проведе тържествена сесия на Общински съвет - Троян. След това Народно читалище Наука-1870 г., по случай своя 150-годишнен юбилей, ще направят един жест, който се надяваме да остане за поколенията напред, като засадят дръвче при сградата на читалището. Ще има представяне и награждаване на отборите от състезанието Селфи с Европа по инициатива Европа в моя град: промяната в Троян в Информационно-културен център /ИКЦ/. Подготвили сме и изненади за децата на Троян - спортни демонстрации на карате, табата и зумба в градинката пред ИКЦ. В 18.00 часа започва концертната програма с концерт на Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки, а в 19.00 часа наши гости ще бъдат група Фондацията. Дони, Кирил Маричков, Иван Лечев, Славчо Николов и Венко Поромански ще изнесат празничен концерт на сцената на площад Възраждане, който ще завърши с пиротехнически спектакъл.



Въпрос: Какво ще пожелаете на троянци?

Отговор: Пожелавам на троянци да бъдат здрави! Пожелавам им силен дух и вяра. На всички жители и гости на общината пожелавам хубави празнични дни, изпълнени с повече настроение и позитивизъм.

/АМ/
/ДИ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 03:14 на 22.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация