site.btaАнсамбъл „Българка“ към Българо-украинския център „Медиа“ в Калчева, Украйна, получи поощрителна награда от международен конкурс по пеене


Ансамбъл „Българка“ към Българо-украинския център „Медиа“ в село Калчева, Украйна, бе отличен с поощрителна награда в петнадесетото издание на международния конкурс по пеене, организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Това показва официалното класиране, публикувано от организаторите.
Конкурсът се състоя през май 2025 г. и събра над 600 участници от 15 държави, сред които Австрия, Великобритания, Германия, Гърция, Испания, Кипър, Молдова, ОАЕ, Румъния, САЩ, Сърбия, Украйна, Унгария, Франция и Нидерландия.
Журито бе в състав: проф. Бинка Добрева, народна певица и университетски преподавател, Димитър Кърнолски, професионален музикант и председател на Арт център „Кърнолски“, и Ива Крумова, главен експерт в ИАБЧ и координатор на конкурса.
Село Калчева се намира в Одеска област, Украйна, и е част от Василевска община. Тази община обединява още две български села – Василевка и Бановка, както и едно българо-албанско село – Каракурт. Калчева е едно от традиционните бесарабски български села, запазило българската си идентичност и език. Според данни от 2007 г. населението на селото е 3 483 души, от които 3 330 посочват българския като свой роден език.
Както БТА писа, Българо-украинският културно-образователен център „Медиа“ осем години осъществява образователната си дейност в Украйна. Създаден през 2017 г., Центърът започва да работи по националната програма на българското Министерство на образованието и науката (МОН) „Роден език и култура зад граница“, а от учебната 2021-2022 г. е включен в списъка на българските неделни училища в чужбина по Постановление на Министерски съвет № 90.
Мрежата на неделните училища на Център „Медиа“ включва девет училища, които основно се намират в населени места с етнически българи. Това са българските села Василевка, Криничное, Владичени, Каракурт, Калчево и Табаки от Болградски район, както и градовете Одеса, Киев и Лвов в Украйна.
Във филиалите на училищата учениците изучават български език и литература, българска история, география и икономика, а също така вокал, хореография и художествено творчество.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина