site.btaПървокурсничка от ВВМУ "Никола Вапцаров" във Варна спечели националния финал на конкурса FameLab


Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна, спечели националния финал на конкурса за комуникация на наука FameLab. Тя се класира на първо място в конкуренция с още десетима финалисти.
Нейни подгласници са Мартина Тодорова от Медицински колеж - Пловдив, Надежда Ангелова, преподавател във Факултета по химия и фармация на Софийския университет "Св.Климент Охридски", и Стефан Сотиров, четвъртокурсник по дентална медицина от Медицински университет - Пловдив, който спечели и вота на публиката.
Финалът на конкурса FameLab (Лаборатория за слава) България 2025 е част от 15-ия Софийски фестивал на науката, който се проведе в периода от 8 до 11 май в София Тех Парк.
След провеждането на пет кръга в цялата страна, включително и на Българската антарктическа база на остров Ливингстън, общо 11 финалисти се конкурираха в националния финал на конкурса.
Победителката ще представи България на международния финал през ноември в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН)
Участниците представиха в рамките на три минути теми от различни научни области. Водеща бе актрисата и журналистка Искра Ангелова. Кандидатите бяха оценени от жури в състав проф. Леандър Литов, ръководител на катедра “Атомна физика” в Софийски университет (СУ) “Св. Климент Охридски” и ръководител на екипа от СУ, работещ в ЦЕРН, вирусолога доц. д-р Любомира Николаева-Гломб, преподавател в магистърски програми в СУ и журналиста Антоанета Маркова, директор на дирекция за знание и култура „ЛИК” в Българската телеграфна агенция.
Докато журито заседава, първият победител на FameLab в света, британецът Марк Луни, направи презентация пред публиката.
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-добрите нови гласове на науката по целия свят. Конкурсът е създаден от Челтнъмския фестивал във Великобритания през 2005 год. През 2007 год. конкурсът стана международен чрез партньорство с Британски съвет. България е сред първите от над 35 държави по целия свят да организира свой национален конкурс. До 2021 год. конкурсът проведе 15 издания в страната, привлече над 700 и обучи повече от 120 финалисти – учени и инженери от всички области на науката. Успешни комуникатори на науката, те твърдят, че дължат частично изследователския и академичния си успех на участието си в конкурса.
След тригодишно прекъсване, конкурсът отново се организира и провежда от фондация „Красива наука” в партньорство с Министерството на образованието и науката, Софийския университет, Медицински университет (МУ) - Пловдив, ВВМУ „Никола Вапцаров“, МУ - Варна, Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“, Български антарктически институт, Национален център за полярни изследвания, Национален природонаучен музей при БАН, , Форум Демокрит, Географ БГ, Аурубис, Кауфланд, ЕндуроСат, БТА, Евронюз България, в. "Аз-Буки" и Media Bricks.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина