site.btaКартината на Винсент ван Гог „Портрет на д-р Гаше“ е продадена на търг за рекордната сума от 82,5 милиона долара на 15 май 1990 г.


На 15 май 1990 г. „Портрет на д-р Гаше“ на Винсент ван Гог е продаден само за три минути срещу 82,5 милиона долара в аукционната къща „Кристи“ в Ню Йорк. Това е една от най-известните картини на Винсент ван Гог. Тя изобразява д-р Пол Гаше, който се грижи за Ван Гог през последните месеци от живота му. През 1890 г. братът на Ван Гог Тео търси дом за художника след освобождаването му от психиатричната клиника в Сен Реми. Живописецът Камий Писаро, бивш пациент на д-р Гаше, разказва на Тео за интересите на лекаря към работата с художници и по негова препоръка той изпраща брат си Винсент във втория дом на Гаше в Овер, четем на официалния сайт на музея „Ван Гог“ в Амстердам, който е основан през 1973 г. и съдържа най-голямата колекция с картини на холандския майстор.
Нечуван рекорд с продажба на картина
Ню Йорк, 16 май 1990 г. /Кор. на БТА Красимир Друмев/ Когато започна дългоочакваният търг с произведения на изкуството в аукционната къща „Кристи“ в Ню Йорк, всички участници се бяха настроили за много високи цени, но реалността далеч надхвърли очакванията. Картината на Ван Гог „Портрет на д-р Гаше“ бе продадена за 82,5 милиона долара – най-високата сума, плащана за картина в цялата история на изкуството.
Ван Гог е рисувал своя приятел и лекар д-р Пол-Фердинанд Гаше през 1890 г. шест седмици преди художникът да се самоубие. През януари тази година картината бе взета от световноизвестния музей „Метрополитен“ в Ню Йорк, където бе изложена от 1984 г. тя не е собственост на музея, а е от частната колекция на починалия през 1961 г. банкер и филантроп от немски произход Зигфрид Крамарски.
Наддаването в къщата за търгове „Кристи“ премина в свръхнапрежение и продължи само три минути, които по думите на участници са им се сторили безкрайни. Наддаването започна от 20 милиона долара и растеше с по един милион – в съперничество най-вече между анонимен европейски купувач и японеца Хидето Кобаяши, собственик на картинната галерия „Кобаяши“ в Токио. На финала той спечели със 75 милиона долара за картината, а с десет на сто такса за купуването цялата сума стана 82,5 милиона.
Тази цифра далеч надхвърля досегашния рекорд, който изглеждаше недосегаем. За картината „Ирисите“, отново на Ван Гог, в „Содби“ в Ню Йорк бяха заплатени 53,9 милиона долара.
„Портрет на д-р Гаше“, в който по думите на Ван Гог в писмо до приятеля му Гоген, е изразено човешкото страдание, ще замине за японската столица.
Японският бизнесмен Рьоей Сайто, който е купувачът на „Портретът на д-р Гаше“ завява, че иска да бъде изгорен заедно с тялото му, но за щастие това не се случва след смъртта му през 1996 г. Две години по-късно картината е продадена на австрийския инвестиционен мениджър Волфганг Фльотъл и след като преди няколко години той се сблъсква с финансови проблеми, тя преминава в ръцете на настоящия собственик.
Изгорена ли е най-скъпата картина, продадена някога в света?
Ню Йорк, 26 юли 1999 г. /БТА/ Специалистите от музея „Метрополитън“ в Ню Йорк, решили да организират изложба, в която да покажат на обществеността и най-скъпата картина, продадена някога в света, неочаквано открили, че тя е изчезнала безследно, съобщи АП. Става въпрос за платното на Винсент ван Гог „Потрет на д-р Гаше“ – лекар и приятел на художника, грижил се за него през последните дни от живота му.
Уникалното платно, за което много критици твърдят, че е последният безспорен шедьовър на Ван Гог, бе купено на търг в „Кристис“ през май 1990 г. от японския бизнесмен Риоей Сайто за рекордната сума 82,5 милиона долара. Наред с нея на търга бизнесменът се сдобил и с картина на Реноар. За двата шедьовъра на живописта той е трябвало да плати на държавата данък от 24 милиона долара.
Според приятел на Сайто бизнесменът пожелал, когато умре, картината на Ван Гог и на Реноар да бъдат изгорени заедно с него при кремацията му, за да не се налага неговите наследници да плащат на държавата данък наследство. Навремето близките на Сайто приели думите му като шега.
Видният японски бизнесмен е починал преди 3 години. Оттогава следите на картините на Ван Гог и на Реноар се губят. Според представител на компанията, на която Сайто е бил почетен президент, картините са били лична собственост на милионера и те нямат отношение към платната. Той обаче добавил: „Чухме, че наследниците са продали картините на друг“.
Още един интересен детайл припомня агенция ИТАР-ТАСС. След като платил за платното на Ван Гог 82,5 милиона долара, Сайто само един път разгледал портрета и после го прибрал на склад, без повече да се интересува от него.
Специалистите от „Метрополитън“ изразяват надеждата, че картините на Ван Гог и на Реноар все пак не са били изгорени по време на кремацията на Сайто.
***
Домът на Доктор Гаше, приятеля на Ван Гог, е превърнат в музей
Париж, 30 март 2003 г. /БТА/ Домът на доктор Гаше, приятеля на Винсент ван Гог, в Овер сюр Оаз е превърнат в музей, който отваря врати на 30 март във връзка със 150-годишнината от рождението на прочутия художник, съобщава в. Фигаро. Ван Гог е прекарал голяма част от последните 70 дни от живота си именно в тази къща, която е била посещавана също от Сезан и Писаро.
Всъщност домът на доктор Гаше е обезсмъртен благодарение на прочутата картина от Ван Гог. В момента това е най-скъпата картина в света, след като за нея бяха платени 82,5 милиона долара през 1990 г. Доктор Гаше се е познавал с художника в края на живота му, преди самоубийството му в Овер.
Домът е своеобразно място за поклонение, всъщност в известен смисъл доктор Гаше е най-известният лекар в света, заяви Доминик-Шарл Янсенс, президент на Института Ван Гог. По времето на Ван Гог в Овер са живеели 150 художници, допълни той.
Винсент ван Гог е живеел в страноприемницата Раву, недалеч от дома на доктор Гаше. Той често посещавал своя приятел и лекар. Доктор Гаше имал не по-малка слабост към изобразителното изкуство, отколкото към медицината. Той приемал в дома си много художници и им предоставял малко ателие на тавана на бялата триетажна къща.
Пол Сезан е живял в Овер през есента на 1873 г. Той нарисувал скромната бяла къща, с покрив с червени плоски керемиди и с изглед към долината на Оаз.
Градината пред дома е възстановена така, че в нея преобладават растения и цветя, претворени в картините на Ван Гог и на други художници, живели тук по същото време. В градината са отгледани далии, каквито Сезан е рисувал навремето, растението юка и оранжеви цветя, каквито се виждат в картините на Ван Гог. В помещенията на дома има мебели, вещи, портрети, които подсказват за тогавашното ежедневие. Целта не беше да направим точна възстановка, а да създадем представа за творческата атмосфера в този дом по онова време, обясни Янсенс.
БТА разказва за техниките, които Ван Гог използва:
Ван Гог е рисувал и върху кухненски кърпи
Ротердам, 17 септември 2007 г. /БТА/ Когато прочутият художник Винсент ван Гог не е имал пари да си купи ленено платно, е рисувал върху кухненска кърпа. Правил го е в бедните си години в Холандия и в Париж, но понякога и по-късно, когато благодарение на брат си Тео е имал средства, пише холандският в. „НРС-Ханделсблад“.
Луис ван Тилборг – кураторка в музея на Ван Гог в Амстердам, е открила, че две групи картини от късния период на прочутия художник са правени върху стари кухненски кърпи или покривки за маса.
По различни причини Ван Гог често е оставал без пари и без материали за рисуване. На 16 ноември 1889 година Ван Гог пише на брат си от психиатричната клиника в южния френски град Сент Реми, че платното му за рисуване е свършило и има нужда от още десет метра. Ролката пристига от Париж три седмици по-късно. Изследвания на две групи картини от този период показват, че те са рисувани върху кухненски кърпи или покривки за маса. Такъв е случаят с картината „Големите чинари“.
Винсент ван Гог (1853-1890) е един от най-великите представители на европейското изкуство. Автор е на 900 картини и 1100 рисунки. Най-известната му творба е „Слънчогледите“, нарисувана през 1888 във Франция.
***
Цветовете в картините на Ван Гог се променят заради химическа реакция, предизвикана от ултравиолетовите лъчи
Париж, 15 февруари 2011 г. /БТА/ Цветовете в картините на Ван Гог се променят по-бързо, отколкото в други произведения от съвременници на художника, защото специалната жълта боя, която той е използвал, се разгражда от слънчевата светлина, съобщиха Франс прес и Би Би Си.
Учени установиха с европейския синхротрон във Франция сложната химическа реакция, която протича в картините на Ван Гог под въздействие на ултравиолетовите лъчи. Те проникват само на няколко микрометра в боята на границата с лака, но това е достатъчно за реакцията, която променя първоначалния състав и превръща жълтото в кафяво.
Ван Гог е използвал нови за времето промишлени бои, като жълто хром, заради тяхната яркост. Потъмняването им, което варира в различните картини, е свързано с нивото на окисляване на хрома. В началото пигментът е бил под форма на хромат, т.е. силно окислен. В покафенелите части окисляването е намаляло. Елементът хром се е редуцирал от хром 6 на хром 3.
Изследванията с европейския синхротрон показаха, че хром 3 преобладава особено при наличие на съединения, съдържащи барий и сяра. Така учените стигат до извода, че причина за потъмняването е смесването на жълта и бяла боя.
Ван Гог е пионер в употребата на много ярки цветове, предназначени да предават настроения и чувства, вместо да представя реалистично образа. Той развива тази техника при пристигането си във Франция, където се сприятелява с художници, споделящи новите му идеи за използването на цветовете.
Изследването е направено от международен екип от учени, ръководени от проф. Коен Янсенс от университета в Антверпен.
***
Ван Гог използвал фосфоресциращи пигменти в боите си
Милано, 29 ноември 2011 г. /БТА/ Ван Гог придавал допълнителен блясък на картините си, като използвал фосфоресциращи пигменти на цинкова основа, установиха италиански учени, цитирани от в. „Кориере дела сера“.
Изследователски екип от Миланската Политехника подложил на внимателен анализ един от малкото акварели на великия майстор, попаднали в Италия и притежание на Галерията за съвременно изкуство в Милано. Става дума за картината Les Bretonnes et le pardon de Pont Aven, сътворена през 1888 година. Използвайки специална техника за измерване на отразения светлинен спектър, учените забелязали един особен зеленикав отблясък в белите петна на творбата.
За да получи този ефект Ван Гог включил в боите си специален пигмент от цинков окис и цинков сулфат, както и някои други метални добавки.
Пигментът се държи като полупроводник и генерира зеленикава флуоресценция. В годините, в които творял Ван Гог, били пуснати на пазара много нови пигменти на достъпна цена, които да стабилизират цветовете в палитрата на творците. Художникът обичал да експериментира и именно чрез тях той получил неповторими ефекти, които и до днес будят възхищение, пише вестникът.
***
Подходящата светлина може да запази цветовете в картините на Ван Гог
Вашингтон, 19 ноември 2012 г. /БТА/ Химици откриха, че подходящата светлина може да запази от потъмняване жълтия пигмент, използван от Ван Гог в картините му, който е много нестабилен, съобщи „Лайв сайънс“, позовавайки се на международен екип от учени.
От предишно изследване е известно, че жълтият пигмент в картините на Ван Гог и някои от неговите съвременници, като Гоген и Сезан, потъмнява, защото с времето се променя оксидативното състояние на основния химически елемент хрома. В новото изследване учени от Холандия, Белгия, Италия, Великобритания провериха как се отразява върху химикала различната светлина.
Екипът установи, че жълтата боя покафенява лесно под въздействието на ултравиолетова и синя светлина. Освен това пигментите, съдържащи над 50 процента сулфати, се оказа, че потъмняват по-бързо.
Учените препоръчват на галериите и колекционерите да излагат подобни произведения възможно най-малко на светлина с дължина на вълните под 525 нанометра.
През 2022 г. на търг в аукционната къща „Кристи“ в Ню Йорк картината „Овощна градина, обградена с кипариси“ на Ван Гог е продадена за рекордната за този художник цена от 117 милиона долара, като по този начин измества картината-портрет на д-р Гаше.
/МВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина