site.btaНа 2 май 1997 г. Тони Блеър става най-младият премиер на Великобритания от 185 години

На 2 май 1997 г. Тони Блеър става най-младият премиер на Великобритания от 185 години
На 2 май 1997 г. Тони Блеър става най-младият премиер на Великобритания от 185 години
Лондон (2 май 1997) Новият министър-председател на Великобритания Тони Блеър маха на граждани на “Даунинг стрийт”. На парламентарните избори, състояли се предния ден, Лейбъристката партия на Блеър победи консерваторите, с което сложи край на 18-годишното управление на торите. Блеър е най-младият премиер на Великобритания през ХХ век. (AP Photo/Max Nash, file)

На 2 май 1997 г., 43-годишният лейбъристки лидер, Тони Блеър е натоварен от кралица Елизабет Втора да състави новото правителство на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, сочат съобщения в емисия “Международна информация” на БТА.

Спазвайки вековната традиция, кралицата приема Блеър в Бъкингамския дворец и го пита съгласен ли е да оглави правителството. "Да", отговаря Блеър и така, в 13 ч. местно време, официално става новият премиер, поемайки поста от Джон Мейджър, чиято Консервативна партия претърпява тежко поражение на парламентарните избори, състояли се ден по-рано - на 1 май. Тони Блеър е най-младият британски премиер от 185 години, отбелязват тогава световните агенции.

БТА съобщава за резултатите от изборите през 1997 г. във Великобритания в своите емисии “Международна информация” и “Анализи”:

Лондон, 8 април 1997 г. /БТА/ Кралица Елизабет Втора днес официално разпусна британския парламент във връзка с предстоящите на 1 май общи избори. От днес нататък депутатите са редови граждани и като всички тях могат да се кандидатират в съответния избирателен окръг. Политическите партии могат да представят кандидатите си до 16 април.

Според последните социологически проучвания около 50 процента от британците смятат да гласуват за опозиционната лейбъристка партия на Тони Блеър, а 36 процента подкрепят консерваторите на Джон Мейджър, които управляват от 18 години.

***

Лондон, 13 април 1997 г. /БТА/ По-малко от три седмици до изборите във Великобритания основната опозиционна Лейбъристка партия запазва значителната си преднина пред управляващите консерватори, макар доверието в нея да отбелязва лек спад, сочат резултатите от най-новите проучвания, публикувани в неделния британски печат. Според едно проучване, резултатите от което са поместени в "Сънди таймс", Лейбъристката партия получава 52 процента, с четири пункта по-малко отколкото преди седмица, а управляващите консерватори получават, както и преди седем дни, 28 процента. Изборите са насрочени за 1 май.

Бившият премиер-консерватор г-жа Маргарет Тачър заяви, че Лейбъристката партия не се е променила и е останала социалистическа. В интервю за "Сънди Телеграф" тя казва, че лидерът на лейбъристите Тони Блеър е можел да промени партията си, но според нея неговите сътрудници не желаят тези промени. Г-жа Тачър призова британците да гласуват за Консервативната партия - "единственият сигурен избор".

Тони Блеър от своя страна заявява в интервю за "Сънди таймс", че партията му никога досега не е имала толкова голям шанс да спечели изборите, както на 1 май. Той подчерта, че независимо от всичко лейбъристите трябва да се придържат към ангажиментите си, изразени в "договора от 10 точки", който им служи за предизборна платформа.  "Ако не спазим обещанията си, няма да заслужим нов шанс", подчертава в интервюто Блеър. 

Как се стига до изборите на 1 май 1997 г.?

Кризата в управлението на торите назрява още от момента, когато Маргарет Тачър се оттегля от премиерския пост на 22 октомври 1990 г. Нейният наследник Джон Мейджър успява да спечели изборите през 1992 г., но правителството му е подложено на постоянни критики, дори на моменти се говори за предсрочни парламентарни избори. На 8 октомври 1995 г. за първи път депутат консерватор напуска парламентарната си група и отива при лейбъристите. Примерът му е последван и от други. Освен това Консервативната партия губи някои частични избори. След подобни загуби на 12 декември 1996 г. в миньорския район Барнсли-ист в Северна Англия тя остава едва с 323-а депутати в 651-местната Камара на общините (долна камара на парламента), т. е. няма мнозинство. Изборите са вече неизбежни. На 17 март премиерът Мейджър обявява датата, сочи информация на отдел “Справочна” на БТА. В предизборната си програма Мейджър набляга върху развитието на икономиката, връзките с Европейския съюз и конституцията. Лидерът на Лейбъристката партия Тони Блеър, уверен в своята победа, твърди, че партията му ще представлява интересите на цялото население на страната и ще управлява от центристки позиции. Той обещава на избирателите реформиране на Камарата на лордовете (горна камара на парламента), даване на някаква форма на самоуправление на Шотландия и Уелс, както и "бирена" реформа, която предвижда кръчмарите да не могат да лъжат клиентите си с качеството и количеството на питието. На 3 април той представя и своя предизборен манифест, в който приоритетно място е отделено на образованието, строгото управление на икономиката и здравеопазването. Но всъщност по повечето ключови въпроси почти няма разлика в позициите на вигите (лейбъристите) и торите (консерваторите). Тази тактика остроумно е наречена "синхронно плуване".  

Британците гласуват на общи парламентарни избори

Лондон, 1 май 1997 г. /БТА/ Тази сутрин в 6 ч. по Гринвич във Великобритания бяха отворени избирателните секции. Според проучванията 44-те милиона избиратели ще предпочетат лейбъристко правителство. Гласуването ще приключи в 21 ч. и първите прогнозни резултати ще бъдат оповестени скоро след това. (…)

Първите информации, свързани с резултатите от изборите, са публикувани в емисия “Международна информация” малко след полунощ на 2 април 1997 г.:

Лондон, 2 май 1997 г. /БТА/ Лейбъристката партия печели парламентарните избори във Великобритания с "огромно мнозинство" и Тони Блеър е новият премиер, сочат първите два сондажа след гласуването вчера. Лейбъристите печелят 47 процента, консерваторите - 29 и либералните демократи 18 на сто, съобщава Би Би Си.  

***

Лондон, 2 май 1997 г. /БТА/ Лейбъристката партия спечели абсолютно мнозинство в Камарата на общините - 330 места, достатъчни за формирането на правителство, съобщиха осведомителните агенции. Днес Тони Блеър ще бъде приет от кралицата, след което ще стане най-младият британски премиер от 1801г. насам, отбелязват агенциите.

"Няма да ви разочаровам", обеща на избирателите си лидерът на британските лейбъристи. Тони Блеър бе триумфално преизбран в изборния си район в Седгефийлд, Североизточна Англия с над 33 500 гласа /71,16 процента/. Съперничката му от Консервативната партия в района Елизабет Питман получи едва 8390 гласа /17,76 процента/. Тони Блеър е депутат от този изборен район от изборите през 1983г. "Вие ми се доверихте и искам да ви благодаря за това доверие. Няма да ви разочаровам", каза Блеър на избирателите си. За него вчерашните избори са "вот за бъдещето, а не за превъзмогната идеология или догма". "Това беше гласуване за слагане на край на разделението, вече няма да гледаме назад", заяви Блеър. (…)

***

Лондон, 2 май 1997 г. /БТА/ "Политиката е тежък занаят", заяви Джон Мейджър, който се върна тази сутрин в Лондон.  Той обаче отбеляза пред симпатизанти, че Консервативната партия е била на власт по-дълго от която й да е партия в Западна Европа. "Политиката е тежък занаят - ту печелиш, ту губиш, но когато загубиш, оттегляш се и размишляваш защо си загубил", каза Мейджър. Пред сравнително малобройните привържениците на консерваторите той заяви, че партията му трябва да се прегрупира и да започне да работи, за да си върне властта. И преди сме понасяли поражения, но винаги сме се връщали, каза Мейджър в централата на своята партия.

"Нова зора" изгрява над Великобритания, заяви пред митинг в центъра на Лондон водачът на лейбъристите Тони Блеър.  "Бяхме избрани като "нови лейбъристи" и ще управляваме страната по нов начин", подчерта Блеър. Основен акцент в първата му реч в Лондон след победата на изборите бе необходимостта от единство на британската нация. 

Във властта: Най-младият премиер от 185 г.

Тони Блеър ще състави новото правителство

Лондон, 2 май 1997 г. /БТА/ Новият британски премиер - 43-годишният лейбъристки лидер Тони Блеър, бе натоварен от кралица Елизабет Втора да състави новото правителство на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия.

Спазвайки вековната традиция, кралицата прие Блеър в Бъкингамския дворец и го попита съгласен ли е да оглави правителството. "Да", отвърна Блеър и така, в 13 ч. местно време, официално стана новият премиер, поемайки поста от Джон Мейджър, чиято Консервативна партия претърпя тежко поражение на вчерашните парламентарни избори.

Тони Блеър - най-младият британски премиер от 185 години - влезе в резиденцията на министър-председателя на “Даунинг Стрийт” 10, която часове преди това напусна досегашният премиер Мейджър. Около сградата се бе събрало шумно множество от привърженици на Лейбъристката партия, което скандираше "Тони, Тони", "Лейбър, Лейбър". "Новото лейбъристко правителство ще управлява в интерес на всички хора, на цялата нация. Обещавам ви", каза Блеър. "Нашата партия бе в опозиция 18 години, 18 дълги години. Тя можеше само да говори, но не и да действа. Днес ние сме натоварени с тежката отговорност да управляваме. Стига вече приказки. Време е за действия", продължи премиерът. Блеър похвали "достойнството и смелостта, проявени от бившия премиер Джон Мейджър в предизборните дни", както и достойния начин, по който той се оттегли.

Премиерът позира за историческа снимка пред резиденцията, прегърнал съпругата си Чери и трите си деца, след което влезе заедно със семейството си в сградата. 

Реакциите на световните лидери на изборните новини от Обединеното кралство:

Брюксел, 2 май 1997 г. /БТА/ Председателят на Комисията на Европейския съюз Жак Сантер честити изборната победа на лейбъриста Тони Блеър във Великобритания. "От името на Европейската комисия честитя на Вас и на Лейбъристката партия забележителната изборна победа", се казва в разпространена днес в Брюксел декларация на Сантер.

"Радостни сме, че Обединеното кралство продължава да играе подобаващата му ръководна роля вътре в ЕС и в останалата Европа", добавя Сантер. "Европейският съюз както никога по-рано се нуждае от силния британски ангажимент с неговата уникална комбинация от прагматизъм и ефикасност", се казва по-нататък в декларацията.

ДПА посочва, че реакцията на Европейската комисия е необичайна, като се има предвид, че Комисията по принцип не взема отношение към национални избори в страните-членки на ЕС.

***

Вашингтон, 2 май 1997 г. /БТА/ Президентът на САЩ Бил Клинтън се обадил късно снощи по телефона на лидера на лейбъристката партия Тони Блеър, за да го поздрави с победата на общите избори във Великобритания, съобщи днес говорителят на Белия дом Дейвид Джонсън. Клинтън се опитал да се свърже и с премиера Джон Мейджър от лагера на губещите, но не успял. Президентът се надява да поговори с него днес, добави говорителят. (…)

***

Вашингтон, 2 май 1997 г. /БТА/ По думите на говорителя на Белия дом президентът Бил Клинтън следил изборите във Великобритания с "голям интерес". (…)

Според германския канцлер Хелмут Кол убедителната победа на лейбъристите показа, че англичаните не харесват антиевропейските спорове. Кол, който е на посещение в Бруней, изрази надежда, че водачът на лейбъристите Тони Блеър ще подкрепя Европейския съюз в по-голяма степен в сравнение с консервативното правителство на Мейджър.

Външният министър на Франция Ерве дьо Шарет също смята, че победата на лейбъристите е победа над британския евроскептицизъм. Според него успехът на лейбъристите се дължи на отказа от догмите на традиционния социализъм и на това, че те са приели като факт реформите, започнати от консерваторите.  

***

Европейската левица се радва, Тачър е разочарована

Париж, 2 май 1997 г. /БТА/ Френският президент Жак Ширак поздрави днес лейбъристкия лидер Тони Блеър с "изключителната" му победа. В поздравителна телеграма до новия британски премиер Ширак го кани в "близко време" за "надежден диалог по всички въпроси от общ интерес".

На свой ред френският премиер Ален Жюпе заяви днес в Бордо, че във Великобритания е победил "либералният лейбъризъм", тъй като "Тони Блеър модернизира своята партия и я накара да се откаже от социализма".

Според френския опозиционен лидер Лионел Жоспен "британците са си дали сметка, че за да променят бъдещето си, трябва да сменят мнозинството".

Говорителят на френските социалисти Франсоа Оланд бе по-категоричен като подчерта, че британският вот "е свидетелство за отхвърлянето на тачъризма във Великобритания в момент, когато определени среди във Франция, противно на здравия разум, продължават да го пропагандират".

Самата госпожа Тачър изрази голямото си разочарование от победата на лейбъристите, която сложи край на нейната епоха. В интервю пред сградата на фондацията си в Лондон, бившата "желязна лейди" препоръча на новия премиер да запази реформисткото наследство на консерваторите. "Ако не го направи, ще кажа тежката си дума", предупреди тя победителят Тони Блеър. Госпожа Тачър призна, че кампанията на лейбъристите е била "много умела", но окачестви лейбъристката програма като "сладки приказки".

В Италия лидерът на Демократичната партия на левицата Масимо Д'Алема обяви, че победата на лейбъристите в Англия открива "нов етап за Европа".

Испанският външен министър Абел Матутес е убеден, че Испания ще продължи "добрите и коректни отношения" с новото британско правителство. Той коментира лаконично поражението на консерваторите с думите: "В демократичните страни износването /на една партия/ води до промяна".

Много доволен от победата на лейбъристите във Великобритания е ирландският министър-председател Джон Брутън. Той поздрави Блеър за "изключителния успех" и изрази увереност, че победата му ще открие нови възможности за "справедливо и балансирано решаване на северноирландския проблем".  

***

Лондон, 2 май 1997 г. /БТА/ Прочутият лондонски музей на восъчните фигури "Мадам Тюсо" веднага реагира на новата политическа реалност, като оттегли от централното място куклата на премиера Джон Мейджър и постави на нейно място восъчния Тони Блеър, с етикет министър-председател.

Уредниците на музея възнамеряваха да сложат восъчната фигура на Мейджър на мястото на лидера на опозицията, но оставката му като водач на консерваторите наложи промяна в подреждането. Восъчната кукла на Мейджър ще заеме място сред бившите британски премиери, посочва АФП. 

***

Лондон, 3 май 1997 г. /БТА/ Новият министър-председател на Великобритания Тони Блеър обяви състава на своя кабинет. За свой първи заместник Блеър назначи Джон Прескот, а за министър на външните работи и Общността на нациите - Робин Кук. Както се и очакваше министър на финансите стана Гордън Браун, а ръководството на министерството на търговията и промишлеността бе поверено на жена - Маргарет Бекет. Министър на вътрешните работи е Джак Строу. 

***

Лейбъристката победа възвестява нова ера във Великобритания

Лондон, 3 май 1997 г. /Марина Цапф от ДПА/ (…) Но британците дадоха по небивало убедителен начин доверието си на лейбъристкия кандидат Тони Блеър.  Както навремето победата на консерваторката Маргарет Тачър над лейбъристкия премиер Джеймс Калахан, управлявал от 1977 до 1979 г, сложи началото на нова ера, така сега Лейбъристката партия направи в "деня на труда" 1 май исторически обрат.

Предсказанието на Мейджър, че това ще бъде "съдбоносен ден", беше вярна прогноза в предизборната кампания на торите. По думите на Блеър, този ден носи "ново начало", нова ера за британската нация. Четиридесет и три годишният нов премиер обещава да отговори на доверието на хората, което те възложиха на "новия лейбъризъм".

Реформаторът Блеър не дава прекомерни обещания. Но той предлага надежда за бъдещето и олицетворява сам извършилата се през 90-те години промяна в ценностната система на едно ново поколение.

"Времената се менят. Ние искаме да бъдем управлявани от партия, която е в състояние да се променя." - с тези думи социологът Пад Дейд обяснява настроенията, довели до катастрофалната загуба на торите на изборите.

Но какво носи "революцията на Блеър"? "В по-дълбок смисъл изборният 1 май е и кулминация на ерата на Тачър, защото "желязната лейди" обеща да разруши социализма, и тя направи това", писа в. "Дейли мейл".

Как обаче Лейбъристката партия постигна победата? В една планирана с генералщабна прецизност кампания Блеър успя да привлече на своя страна “чедата” на Тачър - средното поколение англичани. За целта Блеър премести някогашната работническа партия в социалдемократическия център, като много умело възприе значителни части от Тачъровата консервативна революция.

Така розовочервената Лейбъристка партия днес е продължител на Тачъровата линия на ограничаване на някогашната парализираща власт на профсъюзите във Великобритания. Тя е за свободна пазарна икономика и по-ниски данъци, за това отделният човек да печели повече чрез личната си инициатива и за партньорство между държавата и частната икономика.

Новият лейбъристки премиер иска Великобритания да преговаря от позиция на силата в Европейския съюз. Приоритетната цел е дооформянето на вътрешния европейски пазар. Социалната харта на ЕС се възприема. Девизът е сътрудничество вместо изолация.

Повече гъвкавост се очертава по въпроса за приемането на решенията в ЕС с мнозинство вместо с консенсус. Но що се отнася до общата европейска валута, лейбъристите, по думите на Блеър, са готови да я приемат само ако тя ще бъде в икономически интерес на нацията.

Тъй като има голямо мнозинство вътре в партията, новият премиер без съмнение ще задуши в зародиш всеки опит за надигане на лейбъристката левица, която досега кротуваше в името на спечелването на изборите.

Но крилото на профсъюзите и на старата лейбъристка гвардия успя да наложи като лява противотежест на младите реформатори в кабинета да влязат двама силни негови хора - Джон Прескот /като вицепремиер и суперминистър/ и Маргарет Бекет /като министър на търговията и промишлеността/.

Какво точно си е наумил да промени в своята страна Тони Блеър - в момента за това дори и във Великобритания все още има само догадки. (…)

"Ще бъда в управлението много по-радикален, отколкото мнозина предполагат", обявява самият Блеър. Но веднага прави уговорката, че под това не трябва да се разбират ренационализации и връщане към идеологемите на миналото, а радикално подобряване на образователната система, по-големи шансове за кариера на всеки, по-добро здравеопазване и социални грижи и - последното той никога не пропуска да повтори - "повече социална справедливост" в една страна на "социалната студенина".

***

Лондон, 4 май 1997 г. /БТА/  Тази сутрин в Бъкингамския дворец в Лондон новият министър-председател на Великобритания Тони Блеър придружен от всички политици, заели по-важни министерски постове в правителството на лейбъристите, положи клетва за вярна служба на родината пред кралица Елизабет Втора. В церемонията взеха участие вицепремиерът Джон Прескот, министърът на външните работи Робин Кук, вътрешният министър Джек Строу и министъра на финансите Гордън Браун.

***

Лондон, 7 май 1997 г. /БТА/ В първата си реч пред парламентарната група на лейбъристите британският премиер Тони Блеър поиска от депутатите на своята партия безупречна дисциплина. Те трябва да се покажат "на висота" - прозрачен намек за скандалите, разтърсили през последните години Консервативната партия, коментира АФП.

Блеър поиска от депутатите лейбъристи "да обещаят, че няма да следват" примера на консерваторите, чиято недисциплинираност стана една от причините да загубят изборите. "Поуката от изборите е значението на силата, единството и дисциплината", каза Блеър от трибуната в залата за конференции в Уестминстър, избрана с оглед необикновено големия брой на депутатите лейбъристи - 418.

"Ние спечелихме историческа победа, но сега бремето на историята ляга на плещите ни", каза премиерът Блеър и призова избраниците "да не попарят надеждите" на британците.  

След десет години начело на изпълнителната власт във Великобритания, Тони Блеър официално представя оставката си на кралица Елизабет Втора на 27 юни 2007 г., съобщават световните агенции. 

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 20:21 на 02.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация