site.btaСи Цзинпин призова ЕС и Китай да внесат стабилност и сигурност в света чрез устойчиви и здрави двустранни отношения


Китайският президент Си Цзинпин призова днес Китай и ЕС да внесат повече стабилност и сигурност в света посредством устойчиви и здрави китайско-европейски отношения, предаде китайската новинарска агенция Синхуа.
Си направи изявлението си по време на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, които са в Пекин за 25-ата среща на върха между ЕС и Китай.
Той заяви, че тази година се навършват 50 години от установяването на дипломатически отношения между ЕС и Китай, както и 80 години от създаването на ООН. В тази връзка Си добави, че отношенията между Европейския съюз и Пекин са стигнали до нов и ключов исторически момент.
Китайският лидер подчерта колко е важно за Китай и ЕС, като конструктивни сили за мултилатерализма и сътрудничеството, да подсилят комуникацията и доверието един в друг и да задълбочат сътрудничеството си предвид сложното международно положение.
Като "големи момчета" в международната общност, Китай и ЕС трябва да насочват двустранните си отношения в правилната посока и да работят заедно, водейки до нови, още по-светли 50 години, каза Си.
Китай и ЕС нямат фундаментални конфликти на интереси и в момента предизвикателствата, пред които ЕС е изправен, не произтичат от Китай, заяви китайският президент, цитиран от Ройтерс.
Си призова ЕС да запази търговията и пазарите си отворени и да се въздържа от ползването на "рестриктивни икономически и търговски инструменти", както и да уважава основните интереси на Китай.
Фон дер Лайен също направи изявление по време на срещата.
"Със задълбочаването на сътрудничеството ни се задълбочиха и дисбалансите. Ние достигнахме повратен момент", каза Фон дер Лайен.
Тя направи препратка към търговския дефицит на ЕС с Китай, който миналата година стигна историческите 305,8 млрд. евро.
"Възстановяването на баланса на нашите двустранни отношения е от съществено значение. Жизненоважно е Китай и Европа да признаят съответните си опасения и да предложат реални решения", добави тя.
Европейският съюз дефинира Пекин като "партньор, конкурент и системен съперник", което определя стратегическия подход на ЕС в политиката по отношение на Китай.
Очаква се на срещата на върха европейските лидери да повдигнат и теми от като електрическите превозни средства и свръхкапацитета на китайската индустрия, отбелязва Ройтерс.
/БЗ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина