site.btaПалестинци протестираха на Западния бряг срещу разрушаването на къщи от израелската армия


Около сто разселени палестинци излязоха днес на протест на Западния бряг срещу разрушаването на къщи в бежанските лагери в тази палестинска територия, окупирана от Израел от 1967 г., предаде Франс прес.
През последните месеци израелската армия е разрушила десетки къщи и сгради в двата лагера, разположени в съседство с град Тулкарем в северната част на Западния бряг, а през следващите седмици се очаква да бъдат разрушени още.
Израел твърди, че тази операция, провеждана от няколко месеца в северната част на Западния бряг, има за цел да ограничи потисне дейността на палестински въоръжени групировки в тези лагери.
„Днес жителите настояват да могат да се върнат в лагерите и да се сложи край на нападенията и разрушаването на домовете им“, заявиха пред АФП участници в днешния митинг в Тулкарем.
Демонстрантите също така призоваха за подкрепа от страна на Палестинската власт в Рамала и от агенциите на ООН.
Жени и деца издигнаха плакати с искания за прекратяване на разрушенията и за финансова помощ за разселените лица.
Армията обяви предстоящото разрушаване на 104 сгради в лагера в Тулкарем като част от военната операция, започнала през януари на Западния бряг.
Операцията започна в Дженин – историческа крепост на палестинските бойци – и обхвана други градове, включително Тулкарем, като по данни на ООН в резултат на действията са разселени най-малко 40 000 души.
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина