site.btaВенецуелската прокуратура обвини Върховния комисар на ООН по правата на човека в "агресия"


Прокуратурата на Венецеула осъди "нова дипломатическа агресия", след като Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк посочи, че положението с основните свободи в южноамериканската страна "се е влошило", предаде Франс прес.
Тюрк представи доклад пред Съвета на ООН по правата на човека, в който се съобщава за 70 ареста преди регионалните и парламентарните избори на 25 май, както и за "принудителни изчезвания" и случаи на "изтезания и малтретиране".
Устният доклад на Тюрк представлява "нова дипломатическа и интервенционна агресия срещу суверенитета на Венецуела и съдебната система", се казва в изявление на прокуратурата.
"Службата на Върховния комисар е превърната в частна кантора на национални и чуждестранни терористи и наемници, преследвани за опит да донесат кръвопролитие във Венецуела", допълва то.
Прокуратурата заявява, че "всички" от задържаните във Венецуела "са лишени от свобода, по законен път, в съответствие с надлежния съдебен процес и за престъпления като заговор, измяна на родината, тероризъм и пране на пари".
Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека многократно и от години осъжда нарушенията на правата на задържаните във Венецуела, припомня АФП.
При протестите, свързани с оспорваното избиране на президента Николас Мадуро на изборите през юли 2024 г., загинаха 28 души, а 2400 бяха арестувани, като според властите около 1900 от тях са освободени. Опозицията, която твърди, че е извършена измама, обяви победа и бойкотира парламентарните избори през май.
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина