site.btaГПБ: Външните министри от ЕС обсъждат нови санкции срещу отговорните за репресиите в Грузия


Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас съобщи, че външните министри са обсъдили влошаващата се ситуация в Грузия, включително репресиите срещу опозиционни лидери и независими журналисти, съобщи грузинската обществена медия ГПБ.
"Разглеждаме възможността за допълнителни ограничителни мерки срещу хората, отговорни за тези действия", заяви Калас.
Тя добави, че е била повдигната и темата за санкции срещу съдии, участващи в политически мотивирани процеси. "Очевидно е, че наложените присъди на протестиращи са напълно непропорционални. Това поставя под съмнение независимостта на съдебната система и подсказва, че тя може би е част от репресивния механизъм", каза тя.
Калас уточни, че конкретно решение все още не е взето, но дискусията ще продължи през юли. "Ние не искаме да наказваме грузинския народ или страната като цяло. Целта ни е да насочим мерките срещу онези, които нарушават човешките права", подчерта тя.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ГПБ)
/ЛМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина