site.btaОткриват ли се нови политически перспективи пред началника на пакистанската армия Саид Асим Мунир, след като бе повишен в чин фелдмаршал


Началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на Пакистан Саид Асим Мунир тази седмица бе повишен в чин фелдмаршал в знак на признание за неговото ръководство на армията и за разработването на стратегия за противодействие на ударите, които Индия нанесе във връзка с обвиненията ѝ, че Исламабад подкрепя терористични групировки, действащи на територията на Кашмир, предаде Ройтерс. Мунир стана вторият фелдмаршал в историята на пакистанската армия след някогашния президент Мухамад Аюб Хан.
Напрежението между Делхи и Исламабад се изостри до краен предел, след като на 22 април екстремисти нападнаха контролираната от Индия част на Кашмир и убиха 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години. Индия обвини Пакистан, че укрива отговорните терористични формирования, а Исламабад отрече да има каквато и да е връзка с този акт. На 7 май индийските военновъздушни сили атакуваха обекти в Пакистан и в контролираната от Исламабад част от Кашмир, което отприщи поредица от размяна на удари с ракети, дронове и артилерия. Продължилият четири дни конфликт завърши със споразумение за пълно и незабавно прекратяване на огъня.
"Кабинетът одобри предложението на премиера (Шехбаз Шариф) за повишаването на генерал Саид Мунир в чин фелдмаршал като признание за неговото блестящо военно ръководство, смелостта и храбростта му, гарантирането на суверенитета и териториалната цялост на Пакистан и смелата защита от врага", пише в публикувано във вторник изявление на пакистанското правителство.
"Пакистанските военни бяха ангажирани по два фланга, борейки се със заплахата от терор по западните ни граници, а същевременно трябваше да отблъскват противника и по източния фланг", заяви за "Ал Джазира" пакистанският бивш министър на вътрешните работи Талал Чаудри.
Вторият фелдмаршал в историята на Пакистан
Аюб Хан, който е президент на Пакистан в периода от 1958 до 1969 г., е първият фелдмаршал в пакистанската армия. Той обаче сам си присъжда най-високото звание в армията през 1959 г., след като година по-рано оглавява преврат и се самопровъзгласява за президент, пише индийското издание "Индиън експрес". Аюб Хан мотивира решението си да си присъди чина фелдмаршал с "постоянни искания", отправяни от представители на пакистанското гражданско общество. За разлика от Аюб Хан, Мунир е издигнат от гражданското правителство на Пакистан.
Друга съществена разлика е, че като фелдмаршал Аюб Хан не е командвал пакистанската армия, а Мунир ще остане началник на Генералния щаб до предвижданата по закон дата, на която трябва да бъде пенсиониран, допълва "Индиън експрес". Мунир щеше да се пенсионира от армията през 2025 г., но през ноември 2024 г. Националното събрание на Пакистан прие закон, който удължава мандата на началниците на армията, военноморските сили и военновъздушните сили от три на пет години. След законовите промени Мунир трябва да се пенсионира през 2027 г.
Мунир, който по-рано оглавява Междуведомственото разузнаване и Военното разузнаване, пое поста на началник на Генералния щаб на армията през ноември 2022 г., след като тогавашният премиер Имран Хан бе свален с вот на недоверие. Хан твърди, че този вот е представлявал заговор на армията, САЩ и политическите му опоненти, въпреки че и пакистанските въоръжени сили и Вашингтон отричат това обвинение, отбелязва "Ал Джазира". Впоследствие Хан влезе в затвора по обвинения в корупция и разгласяване на държавни тайни.
Начело на армията
Откакто Мунир пое поста началник на пакистанската армия, срещу него започнаха да се отправят обвинения, че тихомълком укрепва и разширява властта си, без дори да му се налага да сваля гражданското правителство. Мунир, до голяма степен избягвайки светлините на прожекторите, ръководи армията с желязна хватка и подчини на волята си политиката на правителството и дори Върховния съд, пише в. "Гардиън".
През последните седмици, когато заклетите врагове Пакистан и Индия се приближиха до открита война, всички погледи бяха насочени към Мунир. След като в ранните часове на 7 май Индия нанесе най-интензивните си въздушни удари по Пакистан от войната през 1971 г. насам, правителството в Исламабад незабавно упълномощи армията да прецени как да отговори. Решенията за всички ответни действия до голяма степен се определяха от Мунир, посочва британският вестник.
На следващия ден Мунир направи обръщение към военнослужещи на терен. "Нека няма неясноти. Всяко военно действие от страна на Индия ще бъде посрещнато с бърз, решителен и настъпателен отговор", заяви той, цитиран от в. "Ню Йорк таймс".
Действията на пакистанския генерал изглеждаха като нещо повече от политическа калкулация. Анализатори го описват като твърдолинеен по отношение на Индия и казват, че възгледите му са оформени във времето, когато е ръководил двете ключови разузнавателни служби. Смята се, че Мунир е воден от убеждението, че дългогодишният конфликт с Индия в основата си е религиозен, допълва американското издание.
Някои анализатори смятат, че неотдавнашната агресия от страна на Индия може да е предоставила на Мунир добра възможност. Тъй като Пакистан бе обхванат от свръхнационалистически настроения и призиви за тотална война с Индия, армията отново започна да се радва на обществена подкрепа, а към Мунир се отправиха призиви да защити страната, пише още "Гардиън".
Акил Шах, професор по въпросите на Южна Азия в университета Джорджтаун, каза за британското издание, че като началник на армията Мунир е бил "доста брутален". "Хан влезе в затвора, изборите бяха манипулирани, а цивилни лица бяха изправени пред военен съд, което накърни репутацията на Мунир ", изброи Шах. По думите му обаче военният отговор срещу Индия е дал на Мунир възможността да изчисти публичния си образ.
Политическо бъдеще
Според политическия анализатор Сирил Алмейда на фона на доминиращата роля на армията в политическия пейзаж повишението на Мунир в чин фелдмаршал е начин премиерът Шариф да се опита да гарантира собственото си политическо оцеляване, като остане в добри отношения с началника на армията. По думите на Алмейда, цитиран от "Ал Джазира", Шариф е искал да покаже на Мунир, че не представлява и никога няма да стане заплаха за него и че няма причина армията да обмисля издигането на нов премиер.
Според американския анализатор по сигурността Сахар Хан повишаването на Мунир в чин допълнително ще затвърди контрола на пакистанската армия върху вътрешната политика, добавя "Ал Джазира". Хан обаче предупреди, че това би било "пагубно за и без това накърнените демократични устои на Пакистан".
Бившият вътрешен министърът Чаудри обаче отхвърли тези опасения. "Хората често политизират всичко и го използват за собствените си цели. Водихме война и я спечелихме", каза той за "Ал Джазира" по повод четиридневния конфликт с Индия. "Това е отговорът към хората, които поставят под въпрос компетентността на военните и смятат, че армията е заета да потиска собствените ни граждани", добави пакистанският политик. "Под командването на Мунир военните показаха колко са способни и колко добре се справят с работата си", заключи Чаудри.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина