site.btaОбявяването извън закона на историческата партия в щата Тигре хвърля сянка върху мирния процес в Етиопия


Едно събитие в Етиопия по-рано миналия месец мина до голяма степен незабелязано, но постави под съмнение мирния процес във втората по брой на населението държава в Африка след Нигерия. Федералните власти обявиха извън закона историческата партия в северния щат Тигре, който бе сцена на кръвопролитен конфликт, избухнал през 2020 г. И макар че мирното споразумение, сключено в Претория, столицата на Република Южна Африка, през ноември 2022 г., до голяма степен се спазва, обстановката в Тигре, а и в съседни щати, остава нестабилна.
На 14 май Етиопската национална избирателна комисия (ЕНИК) обяви извън закона Фронта за освобождение на тигрейския народ (ФОТН) - партията, доминирала на политическата сцена в страната в продължение на близо три десетилетия до 2018 г., предаде Франс прес.
ИЗВЪН ЗАКОНА
ЕНИК аргументира решението си с допуснати от ФОТН пропуски.
Фронтът осъди "едностранното решение", което според него представлява "сериозна заплаха" за мирния процес в Етиопия. В писмо до Комисията на Африканския съюз той призова да бъде оказан натиск върху етиопското федерално правителство, за да възстанови регистрацията му.
Впрочем още от месеци имаше индикации, че ФОТН ще бъде забранен, отбелязва АФП. През февруари ЕНИК поиска от Фронта "да внесе корекции" в своята регистрация, и след това обяви, че условието не е изпълнено.
Обявяването на ФОТН за незаконно движение заплашва мирното споразумение от Претория, коментира Би Би Си. Решението бе взето преди парламентарните избори, които трябва да бъдат произведени в Етиопия най-късно през юни догодина.
РЕТРОСПЕКЦИЯ НА КОНФЛИКТА
През 2019 г. - само година след като зае поста, слагайки край на продължилото 27 години управление на ФОТН, етиопският премиер Абий Ахмед, тогава на 43 години, бе удостоен с Нобеловата награда за мир за помирението със съседна Еритрея, която се отдели от Етиопия след война в края на миналия век. Син на баща мюсюлманин оромо и майка християнка амхарка - двата най-големи етноса в африканската страна, съответно заемащи дял от повече от една трета и над една четвърт от около 130-милионното население на най-голямата държава без излаз на море (след отделянето на Еритрея) - Ахмед олицетворяваше надеждите за мирно съжителство между около 80-те народности, които оформят пъстрата демографска мозайка, каквато представлява страната. Той започна политически и икономически реформи, които обещаваха по-добър живот за широки прослойки от населението на една от най-древните, но и най-бедни държави в света.
И тогава Абий Ахмед реши да се разправи с основния си вътрешнополитически съперник - ФОТН. Тигрейците са едва малко повече от 6 процента от населението на Етиопия. ФОТН обаче управляваше с желязна хватка страната в продължение на близо три десетилетия - от 1991 до 2018 г. - след като изигра ключова роля за свалянето на марксистката диктатура в годината, когато се разпадна нейният международен покровител - Съветският съюз.
Почувствал се достатъчно силен, етиопският премиер заповяда на 4 ноември 2020 г. на федералната армия, подкрепена от милиции и от съседна Еритрея, с която Етиопия воюва по време на управлението на ФОТН, да настъпи в северния щат Тигре, за да свали неподчиняващите му се регионални власти, доминирани от Фронта. В началото всичко се развиваше по план. Етиопската армия бързо превзе по-голямата част от Тигре, включително щатската столица Мекеле, след чието падане Абий Ахмед побърза да обяви победа още на 28 ноември. Впоследствие обаче ФОТН не само си върна по-голямата част от региона, но и в един момент настъпи на юг, преди в средата на 2021 г. да се установи равновесие на силите. В крайна сметка двете страни в конфликта, отнел по данни на Африканския съюз живота на най-малко 600 хиляди души, подписаха през ноември 2022 г. споразумението от Претория.
СИТУАЦИЯТА В ТИГРЕ ОСТАВА НЕСТАБИЛНА
Договорът, който до голяма степен бе плод на патовата ситуация на бойното поле, отколкото на добра воля на страните в конфликта, обаче се спазва, повече или по-малко изненадващо. Но ситуацията в Тигре остава нестабилна и напрегната, като голяма част от местното население е заплашено от глад. Милиции от съседния щат Амхара са окупирали части от Тигре, за които смятат, че исторически принадлежат на амхарския етнос. Еритрея, която има дълга граница с Тигре, е разположила в етиопския щат войски, които са обвинявани в зверства и различни посегателства срещу цивилни.
Впрочем сянката на нов конфликт е надвиснала над Тигре още от месеци. През март избухнаха сблъсъци между двете фракции, на които ФОТН на практика се раздели след началото на конфликта - едната начело с лидера на Фронта Дебрецион Гебремичаел, а другата - водена от регионалния премиер Гетачев Реда.
И макар че опасенията от ескалация все пак не се сбъднаха, рискът да избухне насилие във всеки един момент си остава.
/ГГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина