site.btaПрезидентските избори в Полша имат както национални, така и европейски измерения


Първият тур на полските президентски избори тази неделя може да определи мястото на Полша в ЕС след кампания, преминала под знака на сблъсъка между твърдо проевропейски лидер и националист, почитател на Доналд Тръмп, отбелязва Франс прес.
Кампанията до голяма степен се въртеше около външнополитически въпроси и мястото на Варшава между ЕС и САЩ и подчерта сблъсъка на две различни философии.
"Това беше своеобразна кампания за идентичност", заяви пред АФП Марчин Заборовски от мозъчния тръст Globsec. "Въпросите бяха свързани с Украйна, отношенията с Европейския съюз, миграцията и САЩ".
Ако не се стигне до изненади, на 1 юни ще има оспорван втори тур между фаворита - проевропейския Рафал Тшасковски, кандидат на Гражданската коалиция на премиера Доналд Туск, подкрепян от 32,6% от гласоподавателите, и историка Карол Навроцки, издигнат от националистическата опозиционна партия "Право и справедливост" (ПиС), който има подкрепата на 26,4% от избирателите, според последното проучване.
Тшасковски загуби президентската надпревара през 2020 г. от досегашния държавен глава Анджей Дуда.
На трето място вероятно ще остане Славомир Менцен, представляващ крайната десница (10,8%).
Във вътрешен план победата на 53-годишния кмет на Варшава може да подкрепи проевропейската коалиция, която дойде на власт през 2023 г. в страната, която е член на НАТО и ЕС. От друга страна, евентуален успех на Навроцки може да доведе страната с 38 милиона жители до трудно политическо съжителство.
Основният залог на изборите според Марчин Заборовски е "да се деблокира ефективността на правителството и способността му да взема решения, които в момента са възпрепятствани от президента" Дуда, съюзник на популистката опозиция. Съгласно полската Конституция президентът има ограничени правомощия, но има право да налага вето на законодателни инициативи - мярка, до която Дуда прибягва често.
Евентуална победа на Тшасковски ще позволи на правителството да изпълни най-важните си ангажименти. Неизпълнените, частично изпълнените или забавените обещания доведоха до много разочарования от 2023 г. насам, особено сред защитниците на правата на жените - включително на абортите, които на практика са забранени в Полша.
"С Навроцки правителството на практика ще бъде парализирано, а това в крайна сметка може да доведе до падането на управляващата коалиция", смята политоложката Анна Матерска-Сосновска.
Неговата победа би довела "на практика до завръщане на популистите, с десетократно по-голяма сила, най-късно след две години", на следващите парламентарни избори, добавя тя.
Откакто Доналд Туск дойде на власт, Варшава засили позициите си в Европа и страната се превърна в ключов играч на източния фланг спрямо Русия. Според Матерска-Сосновска това прави изборите от жизнено значение не само за Полша, "но и по отношение на опитите да се спре антидемократичната, популистка тенденция, която обхваща цяла Европа".
Мнението се споделя и от Войчех Пшибилски, директор на фондацията "Рес Публика".
"Тези избори засягат сигурността на ключова страна от източния фланг на НАТО", която след изборите в Румъния в неделя рискува да остане "единствената държава със стратегическо значение за сигурността, способна да възпре руската агресия".
Навроцки освен това е "очевидно свързан с мисленето и нагласите, насърчавани от Доналд Тръмп", докато управляващата проевропейска коалиция "поне се опитва да се противопостави на американския президент и да действа в една нова парадигма, в която сигурността не се основава единствено на трансатлантическите връзки".
Миналата седмица Туск подписа договор с Франция, с който двете страни се задължават да си оказват взаимна помощ в случай на нападение от страна на агресор.
Навроцки, който се е срещнал с Доналд Тръмп в Белия дом две седмици преди изборите, твърди, че е чул Тръмп да му казва: "Ти ще спечелиш". Срещата предизвика обвинения за намеса на САЩ в изборите в Полша, припомня АФП.
/ЛМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина