site.btaПротестиращи в Москва освиркаха посланика на ЕС в Русия, докато той призоваваше за прекратяване на огъня в Украйна


Посланикът на ЕС в Москва Ролан Галараг призова за незабавно и безусловно прекратяване на огъня в Украйна, докато бе освиркан от протестиращи в руската столица, предаде ДПА.
На фона на шумни подвиквания на антизападни активисти Галараг заяви, че ЕС иска от Русия да прекрати агресивната си война, която нарушава международното право.
Френският дипломат каза това днес в руската столица по време на закъсняло честване на Деня на Европа, който по принцип се отбелязва на 9 май.
"Днешните войни подхранват утрешната омраза", каза той и добави, че Русия е започнала войната и следователно може да я прекрати незабавно чрез политическо решение.
Протестиращите в Москва, предимно комунистически и крайнолеви активисти, обвиниха ЕС, че продължава войната и по този начин също убива руснаци, например чрез оръжейните си доставки за Украйна.
В листовка, разпространена по време на протеста, дипломатът на ЕС беше наречен "лицемерно куче", което само носи смърт на руския народ. Протестиращите крещяха по дипломатите и скандираха лозунги срещу НАТО и САЩ, включително "Руската кръв е по ръцете ви".
На събитието присъстваха много дипломати, както и представители на руското гражданско общество, включително носителят на Нобелова награда за мир и основател на критичния към Кремъл вестник "Новая газета" Дмитрий Муратов.
Разрешение за организиране на демонстрации като тази в Москва обикновено трябва да бъде поискано и одобрено от градските власти. Въпреки това, за разлика от събитията, критикуващи Кремъл, полицията не се намеси, а официалните лица стояха настрана и наблюдаваха развоя на събитията.
/ВС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина